Pozdrav! Imam problema sa rješavanjem dva zadatka iz kemije pa sam Vam se odlučila obratiti za pomoć. Prvi zadatak glasi: "Izračunaj promjenu entalpije prilikom izgaranja sumpora. Jednadžba te kemijske reakcije je: S8(s)+8O2(g) -> 8SO2(g)." i malo mi je tu nejasno kako izračunati promjenu entalpije budući da nemam nikakvih konkretnih podataka. Drugi zadatak je pak ovaj: "Kolika je množinska koncentracija 15% otopine fosfatne kiseline čija je gustoća 1.08kg/L." i vidjela sam već da je jedna osoba postavila ovakav sličan (ako ne i isti zadatak) te je u odgovoru pisalo da se množinska koncentracija može izračunati preko formule c(H3PO4) = w(H3PO4)∙ρ(otopina)/M(H3PO4), a mene zanima moram li pretvarati mjernu jedinicu gustoće ili molarne mase (zato što mi se pojavljuju i kilogrami i grami pa njih ne mogu kratiti u računu) i uvrštavam li onda umjesto masenog udjela 0.15 (15% : 100) u račun ? Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru i utrošenom vremenu za pomoć! Lijep pozdrav!

Ime i prezime: Marija Puseljic marija.puseljic86@gmail.com

 


Prvom zadatku definitivno fali barem jedan podatak. Najjednostavnije je da se zada entalpija nastajanja sumporovog(IV) oksida (koja inače iznosi −296,81 kJ mol−1). U tom slučaju reakcijska entalpija bit će jednaka osmerostrukoj entalpiji nastajanja sumporovog(IV) oksida, budući da su entalpije formiranja sumpora i kisika po definiciji jednake nuli. Drugi mogući pristup je da se zadaju energije veza za sve čestice u zadatku. I s njima se može računati, s tim da će rezultat samo približno odgovarati entalpiji. Treći pristup bio bi da se zadaju reakcijska entropija i Gibbsova energija pa da se entalpija računa iz njih. Vjerojatno ima još pristupâ, ali još je vjerojatnije da je netko naprosto zaboravio napisati entalpiju nastajanja sumporovog(IV) oksida.


U drugom zadatku imaš dobru formulu (čiji jedan izvod možeš vidjeti ovdje), a jedinice svakako treba preračunavati jer to dosta pojednostavljuje život. Dakle, kilograme i grame treba uskladiti, a koje ćeš preračunati u koje, nije previše bitno. Maseni udio svakako je bolje napisati u decimalnoj formi jer se tako lakše ubaci u kalkulator. Za slučaj da nemaš pri ruci rješenje za provjeru, meni ispada da množinska koncentracija iznosi 1,653 mol/L. To bi, s obzirom na to da je maseni udio zadan samo s dvjema značajnim znamenkama, trebalo zaokružiti na 1,7 mol/L.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija