Dobar dan. Zanima me što znanstvenici rade s otrovnim parama nakon što nastanu u nekim reakcijama. I molio bih Vas da mi pošaljete neku literaturu o cijanidima. Hvala.

Ime i prezime: Marko Dalbello markodalbello5@gmail.com

 


Obično se trudimo da otrovne pare uopće ne nastanu, a ako je to neizbježno, gledamo da ih nekako neutraliziramo. To obično izgleda tako da aparatura u kojoj se razvija kakav otrovan plin bude dobro zatvorena te spojena na aparatus u kojemu se otrovna isparenja provode kroz tekućinu ili praškastu krutinu koja s njima reagira i tako ih neutralizira.
Kao standardna razina sigurnosti koriste se pak tzv. digestori. To su ormari ili manje prostorije koje naprijed imaju pomičnu staklenu pregradu kojom se mogu pritvoriti, a odostraga su spojeni na ventilacijski sustav koji konstantno održava laganu struju zraka iz laboratorija u digestor te iz digestora kroz cijevi pa van iz zgrade. Zahvaljujući tomu sva isparenja koja bi mogla škoditi istraživačima, umjesto da završe u laboratoriju, idu van u atmosferu gdje se do te mjere razrijede da postanu neškodljiva.

Što se tiče cijanidâ, prvo mjesto na koje bih otišao po temeljne informacije bila bi engleska Wikipedija, odnosno vikipedijski članak o cijanidima. Poneka informacija može se naći i u arhivi E-škole te na stranicama Toksikološkog zavoda. Ako možeš doći do bilo kakvog udžbenika toksikologije (u nuždi mogu poslužiti i kripta), vrlo ćeš vjerojatno naći i podosta informacija o cijanidima, dok će udžbenici opće ili anorganske kemije (od starijih i općih dragi su mi ovaj i ovaj) obično imati i ponešto o cijanidima, samo s kemijske strane. Postoji i nekoliko popularno-znanstvenih knjiga o otrovima, s tim da ne znam koliko ih je prevedeno na hrvatski. Nenad Raos je napisao knjigu "Metali života, metali smrti" koja se dosta bavi toksikologijom, ali ne i cijanidima. Moguće je da će u ponekoj knjižnici biti još kakav komad stručne ili popularne toksikološke literature, premda ona na engleskom jeziku vjerojatno dominira čak i kod nas.
Uglavnom, prouči ono što ti je dostupno, a ako to ne bude dostatno, javi se opet.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija