Pozdrav, možete li mi dati primjer za formulsku jedinku gdje: a) dušik ima oksidacijsko stanje -3 b) fosfor ima srednje oksidacijsko stanje Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Lucija lucija.perkovic@gmail.com

Oksidacijsko stanje −III znači da dušikov atom sudjeluje u tri kovalentne veze s elektropozitivnijim elementima, a može i doslovno imati na sebi tri dodatna elektrona, što je slučaj s nitridnim anionom, odnosno svim nitridima. Tipičan spoj dušika u kojemu je dušik u oksidacijskom stanju −III je amonijak, a isto oksidacijsko stanje naći ćemo i u svim aminima i amidima.

Drugi dio pitanja mi baš i nije najjasniji. Fosfor se može naći u svim oksidacijskim stanjima od −III do V. Nisam siguran koje bi od njih trebalo biti srednje. U apsolutnom smislu to je oksidacijsko stanje I koje je rijetko, ali ima poznatih spojeva poput npr. fosforovog(I) jodida. Uzmu li se tri najčešća oksidacijska stanja (−III, III i V), onda će srednje stanje biti III, koje možemo naći u fosforastoj kiselini i fosfitima. Još jedno moguće tumačenje "srednjeg oksidacijskog stanja" bilo bi da imamo spoj u kojemu se fosfor nalazi u više od jednog oksidacijskog stanja pa bi se onda moglo računati nekakvo srednje stanje. Miješana sol u kojoj su prisutni fosfatni i fosfitni anioni zadovoljila bi taj kriterij.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com