ako se željezov(III)hidroksid sol stavi u električno polje, njegove će čestice putovati prema negativnoj elektrodi i tamo koagulirati. štose događa na negativnoj elektrodi da sol koagulira? Hvala

Ime i prezime: Slaven Bralić marcopolo@email.hinet.hr

 


Moram priznati da nisam znao da se Fe(OH)3 tako ponaša. Ali ne bi trebalo biti teško objasniti takvo ponašanje.

Prvo, da nepotrebno dodam, prema negativnoj elektrodi se čestice kreću očito, zato što su pozitivno nabijene. Pozitivno nabijene će biti zato što se na površinu vežu protoni. Ili, preciznije, na površini čestice Fe(OH)3 više je protoniranih molekula vode nego deprotoniranih.

Kako su sve čestice pozitivno nabijene one se međusobno odbijaju što spriječava njihovu koagulaciju. Kad takva pozitivno nabijena čestica stigne do pozitivne elektrode tamo izgubi pozivan naboj, postane neutralna. Između nenabijenih čestica nema odbojnih elektrostatskih sila koje bi spriječile koagulaciju. Sada možeš pitati: 'A što ih onda tjera da koaguliraju?' Čestice se, i to sve bez obzira na vrstu i veličinu, uvijek privlače, osim na iznimno malim udaljenostima kad be se elektronski oblaci jednih počeli praklapati s drugima.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija