1. REAKCIJA BUT 2 EN I KMNO4 U KISELOJ SREDINI 2. REAKCIJA BUT 1 EN I HBr 3. OKSIDACIJA BUTANA UZ a) NEDOVOLJAN b) DOVOLJAN PRISTUP KISIKA 4. ADIRAJ KLOR NA CIKLOBUTAN 5. KOLIKO HIBRIDNIH I KOLIKO NE HIBRIDNIH ORBITALA IMA U sp ORBITALI??

Ime i prezime: ENNA BABIS ennababis@gmail.com

Prije nego što krenem na pitanja, podsjetio bih da je prošlo tridesetak godina od osnutka Interneta i barem dvije tisuće godina od prvih malih latiničnih slova, tako da nije neka novost reći da bi trebalo koristiti i mala slova kad se piše. Velika slova, naime, na Internetu ZNAČE VIKU I TREBA IH KORISTITI SAMO IZNIMNO.

U prvom pitanju produkti reakcije mogu biti butan-1,2-diol (meso-oblik ako se kreće od E-but-2-ena), butan-2,3-dion, etanal, octena kiselina i ugljikov dioksid. Diol je slabo vjerojatan u kiselom, ali ostali ovise o konkretnim uvjetima, s naglaskom na temperaturu i koncentraciju permanganata.

Adicijom bromovodika na but-1-en nastat će 2-brombutan. Razlog tomu je Markovnikovljevo pravilo koje ukratko veli da vodik ide tamo gdje već ima više vodika.

O gorenju uz dovoljno ili nedovoljno zraka pogledaj ovdje i slijedi poveznice.

Reakcijom klora i ciklobutana, ovisno o reakcijskim uvjetima, mogu nastati klorciklobutan i 1,4-diklorbutan. Potonji produkt nastaje adicijom.

Peto pitanje baš i ne razumijem. sp-orbitala je hibridna i dvije takve mogu se dobiti hibridizacijom po jedne s- i p-orbitale. One, očito, nisu hibridne.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com