2. Maja je pripremila otopinu 25,0 g natrijeva klorida u 100 g vode. Tena je priredila drugu otopinu otopivši 5,0 g natrijeva klorida u 175,0 g vode, a Iva je priredila otopinu otopivši 60,0 grama soli u 240,0 g otapala. U kojim je otopinama jednak maseni udio natrijeva klorida? 3. Za neki pokus potrebno je 150 mL smjese dušika i kisika. Izračunaj volumen dušika i volumen kisika u toj smjesi uz pretpostavku da su dušik i kisik pomiješani u omjeru 1 : 4. 4. Neka se smjesa sastoji od 15 g sumpora, 10 g joda i 20 g cinka. Izračunaj maseni udio joda u smjesi, a rezultat izrazi postotkom. 5.Smjesa se sastoji od 26,5 g kuhinjske soli, 8,5 g joda, a ostatak su strugotine željeza. Maseni udio željeza u toj smjesi je 20 %. a) Izračunaj masu željeza u smjesi. b)Izračunaj maseni udio joda u toj smjesi c) Koja vrsta smjese je zadana u zadatku? d) Koje ćeš postupke primijeniti za odjeljivanje sastojaka iz smjese? Napiši pravilnim redoslijedom. Molim hitno rjesenje potrebno je samo za provjetu jesam li tocno izracunala.hvala

Ime i prezime: Jasmina Cvijic jasmina.cvijic@gmail.com

 


U prvom zadatku treba izračunati sva tri masena udjela i usporediti ih. Formula će u sva tri slučaja biti ista:

w(NaCl) = m(NaCl)/(m(NaCl) + m(voda))

Kad to izračunaš, trebalo bi ispasti da je u prvoj i trećoj smjesi maseni udio natrijevog klorida 20 %.


Drugi zadatak rješava se tako da se postavi i riješi sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama:

V(N2) : V(O2) = 1 : 4

V(N2) + V(O2) = 150 mL

Rješavanjem tog sustava trebalo bi se naći da treba 30 mL dušika i 120 mL kisika.


Formula koja vrijedi u prvom od ovih zadataka vrijedi i u trećem. Njezina općenita forma izgleda ovako:

w(sastojak 1) = m(sastojak 1)/m(smjesa)

= m(sastojak 1)/(m(sastojak 1) + m(sastojak 2) + m(sastojak 3) + ...)

Uz ogradu da je smjesa lagano reaktivna i čekanje može voditi svakamo, trebalo bi ispasti da maseni udio joda u smjesi iznosi 22 %.


Četvrti zadatak opet traži istu formulu, u par varijanti. Ako je maseni udio željeza 20 %, maseni udio soli i joda ukupno je 80 %, tako da se iz toga i njihove ukupne mase može izračunati masa smjese. Masu željeza ćemo onda izračunati tako da se maseni udio željeza pomnoži s masom smjese, a maseni udio joda tako da se masa joda podijeli s masom smjese.
Ovisno o veličini čestica, za razdvajanje te heterogene smjese može biti kasno već u startu jer željezo i jod mogu reagirati. No, ako smo jako brzi, komadiće željeza možemo brzo skupiti magnetom, uz obilato potresanje da se uklone kuhinjska sol i jod. Nakon toga jod se može odsublimirati ili se sol može otopiti u vodi, uz minimalan gubitak joda.

Što se tiče brojki, željeza bi trebalo biti 8,75 g, a maseni udio joda trebao bi iznositi 4 %.

Što se tiče hitnoće, tu više ne mogu puno pomoći. I ja i Tomislav Portada potkraj godine obično budemo pretrpaniji obavezama nego inače, tako da odgovaramo u pauzama za disanje. Nadam se da ćemo i ovako barem nekome barem ponekad pomoći.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija