Dobar dan. Dosta me zanima IChO pa sam Vas htio pitati kako se učenici pripremaju za istu i iz kojih knjiga uče, znam koji je proces dolaska na IChO. Hvala.

Ime i prezime: Marko Dalbello markodalbello5@gmail.com

 


Za srednjoškolce iz Hrvatske koji bi željeli sudjelovati na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi (IChO) svake se godine organiziraju pripreme. Organizator priprema je Hrvatsko kemijsko društvo (HKD), a održavaju se u Zagrebu, većim dijelom na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, a manjim dijelom i drugdje (primjerice, na Institutu Ruđer Bošković). Voditelji priprema su sve donedavno bili prof. dr. sc. Branka Zorc, profesorica farmaceutske kemije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu i akademik Tomislav Cvitaš, umirovljeni profesor fizikalne kemije na Kemijskom odsjeku PMF-a, a nedavno je profesora Cvitaša (zbog odlaska u mirovinu) zamijenio prof. dr. sc. Branimir Bertoša, također profesor fizikalne kemije na PMF-u. U izvođenju priprema osim samih voditelja dosta sudjeluju i drugi sveučilišni nastavnici, znanstvenici i studenti (većinom bivši kemijski olimpijci). Jedan od tih izvođača sam i ja.

Krajem svake kalendarske godine voditelji priprema upućuju pozive učenicima. Običaj je da se pozivaju učenici koji su prošle školske godine sudjelovali na Državnom natjecanju iz kemije; ovisno o financijskim, organizacijskim i drugim čimbenicima, pozvani mogu biti svi, ili samo oni koji su ostvarili najbolje rezultate. Ponekad se dogodi da za sudjelovanje na pripremama bude zainteresiran i netko tko iza sebe nema povijest sudjelovanja na državnim natjecanjima iz kemije. Ovisno o odazivu i broju učenika, obično se i takvima nastoji dati prilika da sudjeluju u pripremama, no detalje toga za svaku godinu treba posebno dogovoriti s voditeljima priprema.

Na taj se način oformi grupa od 40-ak učenika s kojima se započnu pripreme. Trošak dolaska i boravka u Zagrebu snose sami učenici, odnosno njihovi roditelji. Za izostanak s redovne nastave zbog pohađanja priprema učenici dobivaju ispričnicu od organizatora priprema. Pripreme su teške i zahtjevne jer se na njima obrađuju nastavni sadržaji koji daleko nadilaze sadržaje koji se obrađuju u srednjoj školi; radi se o stvarima koje se uobičajeno rade na prvoj, drugoj, pa čak i trećoj godini studija kemije. Iskustvo je pokazalo da u toj grupi od početnih 40-ak učenika mnogi već nakon nekoliko dana odustanu jer shvate da im je to preteško. Ipak, i njima to bude jedno korisno iskustvo u životu.

Što se tiče literature, svaki voditelj i izvođač priprema u sklopu svog dijela priprema učenicima predlaže literaturu, obično i više izvora nego što će učenici uspjeti pročitati i proraditi. Radi se tipično o klasičnim udžbenicima opće, anorganske, fizikalne, organske i analitičke kemije kojima se služe studenti kemije i srodnih studija, ali i internetskim izvorima (npr. Wikipedija, e-škola kemije i sl.).

Jedan od najkorisnijih izvora su zadaci s prošlih kemijskih olimpijada i tzv. Preparatory problems. Radi se o dokumentu koji svake godine izdaje organizator Olimpijade i u kojemu se nalaze primjeri zadataka kakvi bi mogli biti postavljeni na Olimpijadi. Ti se dokumenti mogu pronaći na stranicama prethodnih olimpijada.

Nakon prvog kruga priprema, koji obično traje oko pet radnih dana, svaki dan po 8-10 školskih sati, slijedi ih još nekoliko.

Nakon što su prošli nekoliko krugova teorijskih priprema, za najupornije, tj. one koji u međuvremenu nisu odustali, organizira se izlučni ispit. Izlučni ispit je prilično težak, obuhvaća sva područja koja su se obrađivala na pripremama i traje više sati. Iskustvo je pokazalo da od početnih 40-ak učenika na izlučni ispit izađe njih 10-15 (ostali odustanu). Četvero učenika koji su najbolje riješili izlučni ispit su odabranici koji će te godine predstavljati Hrvatsku na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi.

Nakon teorijskih priprema slijede praktične ili laboratorijske pripreme koje se održavaju krajem lipnja i početkom srpnja samo za odabranu četvorku. Učenici u kratkom vremenu moraju savladati osnove rada u kemijskom laboratoriju. Praktične pripreme izvode se većinom u praktikumima Kemijskog odsjeka PMF-a. Zadnjih godina izvođači praktičnih priprema smo prof. dr. sc. Vesna Petrović-Peroković, profesorica organske kemije na PMF-u, dr. sc. Ivan Nemet, stručni savjetnik u Zavodu za analitičku kemiju PMF-a, i ja, organski kemičar zaposlen na IRB-u. O praktičnom dijelu priprama napisao sam nekoliko članaka za časopis "Priroda", a također i dva za portal ZG-magazin (ovdje i ovdje).

Troškove boravka u Zagrebu za vrijeme održavanja praktičnih priprema odabranoj četvorki obično plaća organizator priprema (no to ne mora uvijek biti tako).

Na kraju treba spomenuti da zadnjih nekoliko godina Hrvatska osim na IChO-u sudjeluje i na Međunarodnoj Mendeljejevoj kemijskoj olimpijadi. Pravila koja vrijede za pripreme i izbor kandidata, mjesta na kojima se to zbiva kao i ljudi koji to vode i koji se o tome brinu u velikoj se mjeri preklapaju s pričom o IChO-u.

Ako imaš dodatnih pitanja, pitaj. Radi se o stvarima u koje sam dobro upućen pa ti mogu lako odgovoriti.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija