Dobar dan.Možete li mi riješiti jedan zadatak.1.Uzorak metala mase 212 g temperature 125 stupnjeva celzijusa uronjen u 375 g vode pri 24 stupnjeva povisio je temperaturu vode na 34.2 stupnjeva.Odredite specifični toplinski kapacitet metala.

Ime i prezime: anja_aaa ania245311@gmail.com

Specifični toplinski kapacitet računa se kao omjer unesene topline te mase uzorka i promjene temperature:

c(X) = Q/(m(X)∙ΔT)

Ovaj će se izraz standardno ipak naći u formi po kojoj se toplina izražava kao produkt specifičnog toplinskog kapaciteta, mase tvari i promjene temperature:

Q1 = m(X)∙c(X)∙ΔT(X)

Toplina koju je metal otpustio naći će se u vodi, za koju se može postaviti identičan izraz:

Q2 = m(voda)∙c(voda)∙ΔT(voda)

Kako se energija niti stvara niti uništava, vrijedi:

Q1 + Q2 = 0

odnosno:

m(X)∙c(X)∙ΔT(X) + m(voda)∙c(voda)∙ΔT(voda) = 0

Iz toga se može dobiti izraz kojim će se izračunati toplinski kapacitet metala:

c(X) = −m(X)∙ΔT(X)/(m(voda)∙c(voda)∙ΔT(voda))

Minus koji se pojavljuje u izrazu pokratit će se s minusom od negativne promjene temperature metala (koji se u vodi ohladio). Alternativno, za ovakve jednostavne zadatke mogu se uzimati i apsolutne vrijednosti za promjene temperature i izmijenjenu toplinu, što je pristup koji možeš vidjeti u mnoštvu sličnih zadataka za koje smo već pisali upute kako ih riješiti. Neke od njih naći ćeš ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com