Dobar dan. Molio bih vas da mi malo bolje pojasnite oksidacijske brojeve. Primjerice znam da u vodikovu peroksidu valencija vodika ne može biti dva nego je omjer atoma 2:2 zbog oksidacijskih brojeva. Hvala

Ime i prezime: Marko Dalbello markodalbello5@gmail.com

O oksidacijskim brojevima dosta smo pisali na e-školi; pogledaj si, primjerice, ovaj odgovor, ali i druge stare odgovore u kojima se oni spominju.

Kada kažeš da je u jednoj molekuli vodikova peroksida omjer atoma 2:2 zbog oksidacijskih brojeva, onda si se ili nespretno izrazio, ili si pobrkao uzrok i posljedicu. Broj pojedinih vrsta atoma koji tvore promatranu molekulu i njihov omjer je ono što stvarno postoji, što opažamo, od čega krećemo i iz čega zatim računamo oksidacijske brojeve, a ne obrnuto. Oksidacijski brojevi su tek jedan model ili pomagalo koje nam služi da si bolje objasnimo ono što opažamo.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr