Pozdrav, može pomoć oko 2 zadatka? 1.Izračunaj doseg reakcije ako 2.43 g magnezijeva oksida reagira s 0.30 mol klorovodične kiseline. MgO+2 HCl- MgCl2+H20 2.Izračunaj masu vode koja preostane ako je u 180 g vruće vode ubačeno 2.43 g magnezija koji je u potpunosti izreagirao s vodom.

Ime i prezime: Ira Game gameira360@gmail.com

Zadnji put sam se dosegom bavio ovdje, tako da ću sad samo kratko odgovoriti. Doseg je množina elementarnih pretvorbi tj. onoga što prikazuje jednadžba reakcije. Računa se tako da se za svaki reaktant izračuna maksimalan doseg i onda među njima odabere najmanji. Pojedinačni maksimalni dosezi računaju se tako da se množina reaktanta podijeli s apsolutnom vrijednošću pripadnog stehiometrijskog koeficijenta.

U drugom zadatku nije teško procijeniti koji je reaktant u suvišku, ali može se svejedno ići i kao u prethodnom zadatku. Neovisno o pristupu, treba napisati jednadžbu reakcije:

Mg + 2 H2O → Mg(OH)2 + H2

Iz mase magnezija može se izračunati doseg, a iz dosega masa utrošene vode, koja se onda može oduzeti od početne mase vode da se dobije koliko je preostalo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com