Pozdrav! Mučim se malo s par zadataka iz ph, puferi i indikatori pa ako možete izdvojiti vremena da mi pomognete. 1. Izračunajte pH otopine dobivene miješanjem 16cm^3 0,16 mol/dm^3 NaOH, 15 cm^3 0,32 mol/dm^3 NaOH i 95 cm^3 0,08 mol/dm^3 HCl (rj: pH=2,72) - ne znam kako bih odredila pH, naime znam da mogu odrediti ukupnu koncentraciju i volumen te otopine, ali nije mi jasno kako mogu pH dobiti. 2. Neka je puferska otopina koncentracije o,2 mol/dm^3 i s obzirom na CH3COOH i s obzirom na CH3COONa. Izračunajte promjenu pH vrijednosti pufera nakon dodatka 10 cm^3 otopine HCl koncentracije 0,1 mol/dm^3 u 100 cm^3 otopine pufera. Ka(CH3COOH) = 1,75*10^-5 mol/dm^3. (rj: promjena pH=-0,04)

Ime i prezime: Mia mia.suknovic@gmail.com

 


U prvom zadatku prvo treba izračunati ukupne množine natrijevog hidroksida i klorovodika, potom ih usporediti i zaključiti što je u suvišku, a što će se reakcijom posve utrošiti. S obzirom na to da reaktanti reagiraju u omjeru 1:1, suvišak će se izračunati tako da se manja množina oduzme od veće. Koncentracija tvari u suvišku će se izračunati tako da se množina podijeli s ukupnim volumenom. Ako je u suvišku klorovodik, odnosno klorovodična kiselina, pH će se dobiti kao negativan logaritam njezine koncentracije izražene u mol/L, a ako je u suvišku natrijev hidroksid, isti će postupak dati pOH. pH se računa tako da se pOH oduzme od 14.
Nekoliko sličnih zadataka, zajedno s uputama kako ih riješiti, naći ćeš ako klikneš ovdje.


Drugi zadatak traži primjenu tzv. Henderson-Hasselbachove formule:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

U nju treba samo ubaciti negativni logaritam konstante disocijacije kiseline te koncentracije konjugirane kiseline ([HA]) i baze ([A]). S obzirom na to da se traži promjena pH, to će trebati učiniti dvaput. Prvi put je trivijalno jer su polazne koncentracije (octene) kiseline i baze (acetatnog aniona) jednake. Omjer je prema tome 1:1, a logaritmiranjem jedinice dobije se nula, tako da će polazni pH biti jednak pKa octene kiseline. Dodatkom klorovodične kiseline dio acetatnih aniona prijeći će u octenu kiselinu:

CH3COO + HCl → CH3COOH + Cl

To znači da će se ukupna koncentracija acetatnih aniona smanjiti a koncentracija octene kiseline povećati za isti iznos. Taj se iznos može izračunati tako da se izračunaju polazne množine octene kiseline i natrijevog acetata, a zatim se množina dodane klorovodične kiseline oduzme od množine natrijevog acetata i zatim doda množini octene kiseline. Iz novih množina mogu se opet izračunati koncentracije koje se mogu ubaciti u formulu. Kako je volumen isti za oboje, umjesto računanja koncentracija mogu se i množine izravno ubaciti u formulu.

Dosta sličnih i manje sličnih zadataka može se naći tako da se u tražilicu E-škole upiše "Henderson", "Hasselbach ili "pufer".

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija