Zdravo i izvinite na smetnji ali imala sam neke problematicne zadatke. Bila bih vam puno zahvalna kada bi odgovorili brze. Hvala unapred! 1. Koliko cm³ sulfatne kiseline, konecentracije 0,1 mol/dm³, je potrebno za potpunu neutralizaciju 5cm³ kalijum hidroksida, konecentracije 0,25 mol/dm³? 2. Koja masa natrujum karbonata Na2Co3 treba da reaguje sa 300cm³ azotne kiseline, cija je koncentracija 0,5 mold/dm³? 3. Koliko grama KCL nastaje u reakciji 50g K sa 60g Cl2?

Ime i prezime: Sky Evans universe.1o@outlook.com

 


Ovi zadaci problematični mogu biti jedino po tomu što su dosadni. Trenutno se dosta bavim sastavljanjem zadataka i zbog ovakvih se stvari trudim da ono što sastavim bude zanimljivo. Međutim, bojim se da će ih upravo zbog toga učenici smatrati upravo nepodnošljivo problematičnima. No, krenimo na ove zadatke.
Kod njih uvijek treba krenuti od jednadžbe reakcije jer je tako najlakše imati na umu što se i zašto računa. U prvom zadatku reakcija će biti neutralizacija kalijeve lužine i sumporne kiseline:

2 KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2 H2O

Iz nje se vidi, ako to već nismo prije znali, da za neutralizaciju neke množine kalijevog hidroksida treba upola manja množina sumporne kiseline:

n(H2SO4) = n(KOH)/2

Obje množine mogu se izraziti kao umnošci volumenâ i množinskih koncentracija:

c(H2SO4)∙V(H2SO4) = c(KOH)∙V(KOH)/2

U toj jednadžbi poznato je sve osim volumena sumporne kiseline, tako da to treba izvući kao nepoznanicu, uvrstiti preostale vrijednosti i izračunati što se traži.


Drugi zadatak matematički je identičan prvom, samo što je jednadžba reakcije ovaj put:

Na2CO3 + 2 HNO3 → 2 NaNO3 + CO2 + H2O


Treći zadatak polazi od jednadžbe:

2 K + Cl2 → 2 KCl

A račun ovaj put kreće od dosega tj. od maksimalnog dosega za svaki od reaktanata:

ξmax(K) = n(K)/2

= m(K)/(2∙M(K))

ξmax(Cl2) = n(Cl2)

= m(Cl2)/M(Cl2)

Manji od tih dosega bit će stvaran maksimalan doseg reakcije, a pripadni reaktant bit će limitirajući reaktant, dakle onaj reaktant koji određuje dokle može ići reakcija. Taj doseg konačno možemo uvrstiti u račun kojim ćemo dobiti masu kalijevog klorida koji će nastati u reakciji:

m(KCl) = M(KCl)∙n(KCl)

= M(KCl)∙2∙ξ

I time bi zadnji problematičan zadatak bio riješen.


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija