Zaista me iznenadilo kad sam na internetu pronašla stranicu poput ove!Ugodno naravno!Stoga bih Vam bila veoma zahvalna kad biste mi pomogli u rješavanju ovog zadatka! ZADATAK GLASI OVAKO: tlak pare čiste vode pri t=25C jest 0,0313 bar. Tlak pare otopine koja se dobije mješanje 5,4g neke tvari s 90,0 g vode jest 0,0307 bar. Kolika je molarna masa otopljene tvari? usput bih upitala postoji li mogućnost izlaska zbirke iz kemije za drugi razrd gimnazije s rješenim primjerima svih zadataka unaprijed hvala

Ime i prezime: Josipa Rikić josipa.rikic@zg.htnet.hr

(1) Evo kako trebaš postaviti zadatak: Imaš 90 g čiste vode. Izračunaj množinu vode (n = m / M); dobit ćeš 5 mol. Množinski udio vode (x) u čistoj vodi je, dakako, jednak jedinici. Nakon što si u tu vodu dodala 5,4 g nepoznate tvari, množinski udio vode u toj otopini više neće biti 1, nego nešto manji. Kako ćeš ga izračunati, kada ne znaš množinu tvari koju si dodala? Srećom, možeš ga izračunati primjenom Raoultovog zakona, koji kaže da je tlak para tekućine proporcionalan množinskom udjelu te tekućine u smjesi (u ovom slučaju otopini). Dakle, xvoda = 0,0307 bar / 0,0313 bar = 0,98. Množinski udio nepoznate tvari je sada 1 - 0,98 = 0,02. Množina vode je, naravno, ostala 5 mol, pa ako tih 5 mol čini 98 % smjese, onda je množina otopljene tvari n = 0,02 · (5 mol / 0,98) = 0,102 mol.
Masu nepoznate tvari imaš zadanu, množinu smo upravo izračunali, i nadam se da sada znaš izračunati i molarnu masu te tvari.
(2) Postoji nekoliko zbirki zadataka iz kemije za gimnazije, o detaljima se raspitaj u knjižari. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr