Molim vas pomoc,kako cu odvojiti ulje i vodu,zabunom uliveno zajedno u posudu od 10 litara. Hvala

Ime i prezime: Marija Božić

Kemičari problem s razdvajanjem nemješljivih tekućina rješavaju pomoću lijevaka za odjeljivanje. Iz njih se donji sloj precizno može ispustiti kroz donji otvor,a potom se gornji sloj odlije kroz gornji otvor.
Ako nemate pri ruci ništa što bi se dalo koristiti kao lijevak za odjeljivanje, preporučio bih jednostavno odliti ulja koliko se može, dok ne ostane tanak sloj koji se ne može odliti, a da s njime ne ode i voda. Nakon toga se vodu s uljem može uliti u jednu ili više boca tako da razina vode bude skoro do vrha boce. Ulje će brzo isplivati na površinu i može se ukloniti bilo tako da se (plastična) boca stisne pa da iscuri samo ulje (i poneka kap vode), bilo tako da se u bocu uroni drška od kuhače ili neki drugi sličan predmet. Bocu, naravno, treba držati u zdjelici u koju će iscuriti ulje, a treba i računati s time da će poslije trebati čistiti korištenu opremu jer će biti masna, kao i ruke.
Moguće je da ima i pametnijih rješenja od ovoga. Gornji pristup u principu prenosim od svoje majke i lako je moguće da su ljudi koji puno rade u kuhinji ili s namirnicama smislili nešto bolje.