Odredi doseg reakcije nastanka amonijaka ako pri normalnim uvjetima u potpunosti reagira 0.30 litara vodika.

Ime i prezime: Marija Cindrić marijamarecindric2005@gmail.com

Doseg reakcije je množina jediničnih pretvorbi, odnosno množina onoga što opisuje jednadžba reakcije. U slučaju nastajanja amonijaka iz vodika i dušika:

N2 + 3 H2 → 2 NH3

doseg će biti množina događajâ u kojima su po jedna molekula dušika i tri molekule vodika dale po dvije molekule amonijaka. Ta je množina preko stehiometrijskih koeficijenata vezana za promjene množina sudionikâ reakcije:

ξ = Δn(X)/ν(X)

Tu treba imati na umu da su stehiometrijski koeficijenti reaktanata negativni, a produkata pozitivni. Kako su promjene množina reaktanata negativne, a produkata pozitivne, doseg će biti pozitivan neovisno o tomu iz čega ga računamo.

Ako imamo zadan utrošen volumen vodika, prvo ćemo iz njega izračunati promjenu množine vodika:

Δn(H2) = ΔV(H2)/Vm

Vm, koji iznosi 22,4 L/mol, veličina je na koju se tipično cilja kad se spominju normalni ili standardni uvjeti.

Izračunavši promjenu množine možemo računati i doseg:

ξ = Δn(H2)/ν(H2)

U tom su izrazu i promjena množine i stehiometrijski koeficijent negativni, tako da će doseg biti pozitivan.

Još ponešto o dosegu možeš naći među starijim odgovorima, poput npr. ovoga.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com