Kalcij kristalizira u plošno centriranom kubičnom sustavu. Polumjer atoma kalcija je 197 pm. Izračunaj: duljinu brida gustoću kalcija koeficijent slaganja (udio prostora kojeg atomi zauzimaju).

Ime i prezime: Ana karlovic anakarlovic23@gmail.com

Da bi se riješio ovaj zadatak, potrebno je znati kako su atomi posloženi u plošno centriranoj kubičnoj ćeliji tj. da su u bliskom kontaktu duž dijagonale plohe jedinične ćelije. Kako se duž te dijagonale nalaze dva polumjera i jedan cijeli promjer atoma, dijagonala će biti četiri puta dulja od polumjera atoma. Iz toga se onda može izračunati stranica pa volumen ćelije. Iz rasporeda atomâ, odnosno toga s kojim dijelom koji atom pripada ćeliji, može se izračunati koliko ukupno atomâ pripada jediničnoj ćeliji. Koeficijent pakiranja na kraju ćemo izračunati tako da ukupan volumen svih atoma u jednoj jediničnoj ćeliji podijelimo s volumenom ćelije.

Poneki srodan primjer može se naći ovdje, ovdje i općenito među zadacima koji spominju nekakve ćelije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com