U rješenjima zadataka u kojima se traži određivanje reakcijske entalpije neki puta autori zadatka uzimaju jeđnadžbu u kojoj su koeficijenti razlomci, a drugi puta cijeli brojevi. Npr. traže li reakc. entalpiju za reakciju stvaranja vode, neki puta daju ovakav rezultat: H2(g) + 1/2O2(g) = H20(l), H=-285,84 J/mol; a drugi puta pak: 2H2(g) + O2(g) = 2H20(l), H=... Kada upotrijebiti prvi, a kada drugi postupak i koji je od njih ispravniji?

Ime i prezime:

Rekacijske entalpije ovisne su o dosegu reakcije, tj., broju elementarnih pretvorbi koje su se dogodile. Elementarne pretvorbe opisane su jednadžbom reakcije ili bolje rečeno jednažba kemijske reakcije je simbolički opis kemijske promjene na molekularnoj (atomskoj) razini.
Osobno, volim JKR zvati kemijskim rečenicama (nisam jedini).
Kemijske rečenice valja dobro čitati, primjerice:

H 2(g) + 1/2O2(g) → 2H2O(l)

Jedna molekula vodika kakva je u plinovitom stanju i pola molekule kisika kakva je u plinovitom stanju daju u jednoj elementarnoj pretvorbi jednu molekulu vode kakva je u tekućem stanju.

Podebljani dio je čitanje strelice. Zašto je to važno?

Termokemijska jednadžba razlikuje se od obične jednadžbe kemijske reakcije po tome što je opisu elementarne pretvorbe pridružen iznos promjene neke funkcije stanja (najčešće entalpije, Gibbsove energije i entropije). Takav je slučaj i u tvom primjeru (gornjoj jednadžbi pridružen je izraz:

ΔrH = -285,84 kJ mol-1.

Osnovno pitanje je po molu čega?

Odgovor je po molu pretvorbi, tj., dogodi li se mol molekularnih događaja koji su opisani priloženom jednadžbom kemijske reakcije sustav će s okolinom izmijeniti 285,84 kJ energije kao topline. Okolina će se zagrijati. Sada bi trebala biti jasna važnost strelice i ispravnog čitanja kemijskih rečenica.

Pri rješavanju (kao i pri zadavanju) zadataka važno je paziti kako je zadana pretvorba i kakva promjena joj je pripisana (nikako nije dobro napisati pretvorbu s polovinom molekule kisika ili s cijelom molekulom i u oba slučaja imati jednaku promjenu entalpije).

Iznos promjene funkcije stanja određen je brojem ostvarenih elementarnih pretvorbi ili drugim riječima dosegom reakcije.
Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr