Zanima me sve o solima? Kako znati kada je molekula polarne građe? Pitanje postavio: :

Ime i prezime: Ana Ljevar ljana@yahoo.com

Evo jednog pitanja s prijamnog ispita: (PMF-biolozi)
Polarna molekula je:
a) CO2
b) HBr
c) H2
d) BF3
e) CH4

Improvizacija preko vektora.

Matematički je nekorektno utoliko što se radi o priručnom sredstvu za najlakše promatranje molekula, no postoje i inducirani dipoli, postoje složenije molekule i sl. Naboj atoma NIJE usmjeren u prostoru, a vektor je USMJERENA veličina te je način određivanja čista improvizacija. Morali bi povući bezbroj vektora oko tog atoma. Atom se i pomiče. Odabrali smo jedan, koji nam treba. I rekli da je postojan. Na nivou elementarne kemije ovi vektori su ISPOMOĆ koja se crta u glavi, (nikako ne i na ploči) i ni u kom slučaju NIJE PRAVILO. Ovo je samo pomoćno objašnjenje za lakše razumijevanje. Kad se jednom nauči raspoznavati molekule, gleda se da li je neki atom nešto pozitivniji a drugi nešto negativniji i neće se više nikad upotrijebiti raspoznavanje preko vektora. Smjer je po dogovoru od pozitivnog kraja ka negativnom.

O=C=O

Neka je hvatište vektora na Ugljiku, a završava na Kisicima. Imamo dva vektora okrenuta jedan od drugoga, a koji su jednake dužine i suprotnih smjerova. Rezultantni vektor je nula. (Zatvaraju kut od 180 o.)

H---Br

Neka je hvatište vektora na Vodiku, a završava na Bromu. Tom vektoru nije suprotstavljen niti jedan drugi vektor te je ujedno i rezultantni vektor.

H---H

Ne možemo postaviti vektor.

BF3

Ako gledamo hvatište vektora na Boru i završetak na Fluoru, vidimo da se radi o tri vektora istog iznosa koji se iz vrhova trokuta spajaju u sredini. Nema rezultantnog vektora. CH4 je tetraedarska molekula koja nema rezultantni vektor.

Neke od polarnih molekula: H20, CH3OH, HF... Potrebno je nacrtati molekulu prostorno. Vidimo da postoji rezultanta kod navedenih molekula.

Npr. nešto složeniji alkoholi: CH3 je jedna grupa, a OH druga grupa kojoj ćemo nacrtati samo jedan nama potreban vektor. On ide od CH3 grupe prema OH i ujedno je rezultantni. Nećemo crtati vektore Ugljik-Vodik jer nam nisu važni. Grupa CH3 je dovoljno pozitivna da je gledamo kao grupu.

Propanol: CH3CH2CH2---OH.

I opet, CH3CH2CH2 je jedna grupa, OH je druga, vektor koji je potreban je jedan.

TETRAEDRI:

Poznata polarna voda: H2O

Dva vektora od Vodika ka Kisiku. Molekula je tetraedar, a to znači da je rezultantni vektor (ima ga) u sredini između ta dva. Ništa ga ne poništava.

Amonijak: NH3 je tetraedar, (vektori sada idu ka N) i rezultantni je između tri vektora tetraedra. Ništa ga ne poništava.

Metan: CH4 je tetraedar, tri vektora su postavljena kao i kod amonijaka, ali postoji i četvrti, koji poništava rezultantni vektor. Ukupno nema rezulantnog. I ovo nije polarna molekula. Možda je najbolje pogledati Dipoli.doc:

Odgovorio: Tanja Maričić   Tatjana.Maricic@public.srce.hr