1. Objasni razliku između prosječne i relativne mase. 2. Što je relativna atomska masa, Ar2? 3. Zašto relativne atomske mase nisu cijeli brojevi i nemaju mjerne jedinice? 4. Izračuna masu atoma natrija u daltonima. 5. Izračuna relativnu atomsku masu atoma čija masa iznosi 35,45 Da. 6. Relatvna atomska masa sumpora je 32,06. Izračunaj: a) prosječnu masu atoma sumpora i b) prosječnu masu osam atoma sumpora. Masu iskaži daltonima. 7. Izračuna koliko je puta masa atoma veća od mase atoma kalcija.

Ime i prezime: Angela Adžaga andjela.adzaga@gmail.com

1. Prosječna masa je ono što se dobije kad se mase nekog broja jedinki zbroje, a zbroj podijeli s brojem jedinki. Relativna masa je omjer mase neke jedinke i referentne mase.

2.Relativna atomska masa je omjer mase nekog atoma i unificirane atomske jedinice mase koja iznosi 1,6605 ∙ 10−24 g.

3. Jedinica za relativnu atomsku masu je jedan. Isto vrijedi za sve udjele i omjere, kod kojih je ono što se mjeri broj, budući da su se polazne jedinice (masa, volumen, množina itd.) pokratile u računu.
Razlogâ za to da relativne atomske mase nisu cijele ima više. Prvi je to što kemijski elementi obično ne dolaze kao pojedinačni izotopi, nego kao smjese više njih. Kako su relativne atomske mase elemenata po karakteru prosječne mase, to će se one tek rijetko približiti cijelim brojevima. Drugi razlog je to što se atomske jezgre sastoje od protonâ i neutronâ koji dolaze u raznim omjerima i nisu jednakih masa. Treći razlog, koji dolazi u paketu s drugim, činjenica je da se spajanjem nukleonâ u atomsku jezgru oslobađa poveća količina energije, što se, zbog ekvivalencije materije i energije, odražava i na masu.

4. Masa atoma u daltonima dobiva se tako da se uz relativnu atomsku masu dopiše "Da". Drugim riječima, masa u daltonima brojčano je jednaka relativnoj atomskoj masi.

5. Relativnu atomsku masu ćemo iz "mase u daltonima" dobiti tako da obrišemo jedinicu.

6. Prosječna masa osam atoma sumpora dobije se tako da se masa osam atoma sumpora podijeli s osam. Ne bi trebalo biti teško zaključiti da će prosječna masa osam atoma sumpora ovisi o tomu kakve atome sumpora imamo. Ako su i oni "prosječni", onda će prosječna masa njih osmorice biti jednaka prosječnoj masi atoma sumpora. Ako je autor pitanja htio čuti kolika je masa osam prosječnih atoma sumpora, onda je to tako trebao i napisati. U tom bi slučaju odgovor bila brojka osam puta veća od mase prosječnog atoma sumpora.

7. Koliko je puta masa atoma veća od mase atoma kalcija, ovisi o tomu koji atom imamo. Rezultat ćemo u svakom slučaju dobiti tako da masu tog atoma podijelimo s masom atoma kalcija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com