Pozdrav! Molila bih Vas za pomoć oko jednog pitanja. Koji je arsenov oksid anhidrid arsenitne kiseline, H3AsO3? U udžbeniku iz kemije sam pronašla da je to As2O3, a jedna zbirka kaže da se radi o As4O6. Isto pitanje vrijedi za anhidrid fosforaste kiseline formule H3PO3 jer se dvoumim između P2O3 i P4O6. Koja je zapravo uopće razlika između dva navedena arsenova oksida i dva fosforova oksida? Na prvi bih pogled rekla da su samo brojevi atoma arsena/fosfora i kisika pomnoženi sa 2, što me podsjeća na empirijsku i molekulsku formulu u organskim spojevima pa ne razumijem zašto je potrebno razlikovati te okside? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Ana Frntić ana.frntic5@gmail.com

Dobro naslućuješ. As2O3 i P2O3 su empirijske, a As4O6 i P4O6 molekulske formule za arsenov(III) oksid, odnosno za fosforov(III) oksid. Oblik tih molekula možeš vidjeti npr. ovdje.
Što se tiče upotrebe empirijske ili molekulske formule, obje su u redu. Osobno preferiram molekulske jer su bliže stvarnosti, s tim da u slučaju arsenovog(III) oksida treba imati na umu da se može pojaviti i kao polimerni oblik (klaudetit I i klaudetit II), za koji je prikladna jedino empirijska formula.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com