Postovani, molim Vas možete li mi odgovoriti na pitanja o bakteriji Staphylococcus aureus. Gdje se nalazi ova bakterija? Zasto je to gram pozitivna bakterija? Kakvog je oblika ova bakterija? Opisati građu bakterije Staphylococcus aureus. Koje bolesti uzrokuje i koji su simptomi bolesti? Unaprijed Vam se zahvaljujem :)

Ime i prezime: Tea Došen tea.dosen@outlook.com

Ova pitanja pripadaju razmeđi biologije i medicine, što je podalje od onoga u čemu su kemičari stručni. Osnovne informacije o tzv. zlatnom stafilokoku mogu se naći na pripadnom vikipedijskom članku i ne vidim smisla u tomu da ih prepisujem.

Hoće li neka bakterija biti gram-pozitivna ili gram-negativna određuje sastav njezine stanične stijenke. Gram-pozitivne bakterije u svojim stijenkama imaju debeli sloj peptidoglikana (20 - 80 nm), dok je kod Gram-negativnih bakterija taj sloj bitno tanji (7 - 8 nm). Uslijed te razlike Gram-pozitivne bakterije bitno jače adsorbiraju bojila poput kristalnog ljubičastog, zbog čega se primjenom tog bojila bakterije mogu podijeliti na dvije velike skupine. I o tomu se više može pročitati Wikipediji.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com