Oksidacija željeza prikazuje se jdž kemijske reakcije: 4Fe + 3O2---> 2Fe2O3. Ubacivanjem 5g željeza u spremnik koji sadrži 0.5mol kisika dok se jedan od reaktanata ne potroši. Odredi mjerodavni reaktant i masu nastalog produkta. Hvala puno

Ime i prezime: Leon Strnad leon.strnad.14@gmail.com

Ovakav tip zadataka rješava se tako da se za svaki od reaktanata odredi maksimalni mogući doseg reakcije, odnosno množina elementarnih pretvorbi koje se mogu dogoditi s danom količinom reaktanta. To se računa tako da se množina reaktanta podijeli s njegovim stehiometrijskim koeficijentom:

ξmax(Fe) = n(Fe)/ν(Fe)

= m(Fe)/(4∙M(Fe))

ξmax(O2) = n(O2)/ν(O2)

= n(O2)/3

Manji od tih dvaju dosega bit će ujedno i maksimalni doseg reakcije, budući da se više elementarnih pretvorbi ne bi imalo na čemu provesti. Množenjem tog dosega sa stehiometrijskim koeficijentom produkta dobit će se množina produkta, a množenjem množine s molarnom masom dobit će se masa produkta.