Dobra velčer, molim vas možete li mi riješiti ovaj zadatak: Gorenjem magnezijeve vrpce nastaje bijeli praškasti produkt magnezijeva oksida. Ako 4,40 g magnezija reagira sa 7,17 dm^3 kisika pri normalnim uvjetima izračunaj: a) masu nastalog produkta b) masu reaktanta u suvišku. Unaprijed se zahvaljujem! Lp

Ime i prezime: Iva Feltrin iva.feltrin@gmail.com

Prvo ćeš napisati jednadžbu reakcije:

2 Mg + O2 → 2 MgO

Zatim ćeš za svaki od reaktanata izračunati maksimalan mogući doseg reakcije:

ξmax(Mg) = n(Mg)/2

= m(Mg)/(2∙M(Mg))

ξmax(O2) = n(O2)

= V(O2)/Vm°

Manji od tih dosega određuje doseg reakcije jer za onaj veći nedostaje materijala. Reaktant koji daje manji maksimalni mogući doseg posve će se utrošiti, dok ćeš suvišak drugog reaktanta izračunati tako da od njegove početne množine oduzmeš umnožak reakcijskog dosega i stehiometrijskog koeficijenta reaktanta u suvišku.

Masu produkta dobit ćeš tako da doseg pomnožiš s molarnom masom i stehiometrijskim koeficijentom produkta.

Na kraju ćeš, ako imaš volje i vremena, pogledati npr. ovaj zadatak i možda još pokoji gdje se spominje doseg.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com