Pozdrav! Prolazeći kroz testove s prijašnjih državnih natjecanja naišao sam na neke kiseline i njihove soli koje nisu "uobičajene" u osnovnoj i srednjoj školi. Jasne su mi strukture kiselina, ali imam problema s imenovanjem. Pretražujući internet, našao sam par listi anorganskih kiselina, ali engleskog kemijskog nazivlja. Kiseline su sljedeće: H2SO2, H2SO5, H2S2O7, H2S2O5, H2S2O4, H2S4O6, H2S2O2, H2S2O8, HNO, HNO4, H2CO2, H2CO, H2CO4, H3PO2, H3PO5, H4P2O6, H4P2O7. Bio bih Vam zahvalan kad biste mi napisali imena navedenih kiselina ili pak preporučili literaturu u kojoj bih mogao to naći. Hvala!

Ime i prezime: Dejan Tomić dejan.tomic2004@gmail.com

 


H2SO2 je molekulska, a HO–S–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove sulfoxylic acid ili hyposulfurous acid, a na hrvatskom sulfoksilna kiselina ili hiposumporasta kiselina.

H2SO5 je molekulska, a HO–O–SO2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove peroxymonosulfuric acid, persulfuric acid, peroxysulfuric acid ili Caro’s acid, a na hrvatskom peroksimonosumporna kiselina, persumporna kiselina, peroksisumporna kiselina ili Caroova kiselina.

H2S2O7 je molekulska, a HO–SO2–O–SO2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove disulfuric acid ili pyrosulfuric acid, a na hrvatskom disumporna kiselina ili pirosumporna kiselina.

H2S2O5 je molekulska, a HO–SO2–SO–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove disulfurous acid ili pyrosulfurous acid, a na hrvatskom disumporasta kiselina ili pirosumporasta kiselina.

H2S2O4 je molekulska, a HO–SO–SO–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove dithionous acid, a na hrvatskom ditionasta kiselina.

H2S4O6 je molekulska, a HO–SO2–S–S–SO2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove tetrathionic acid, a na hrvatskom tetrationska kiselina.

H2S2O2 je molekulska, a HO–SO–SH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove thiosulfurous acid, a na hrvatskom tiosumporasta kiselina.

H2S2O8 je molekulska, a HO–SO2–O–O–SO2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove peroxydisulfuric acid, a na hrvatskom peroksidisumporna kiselina.

HNO je molekulska, a H–N=O sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove nitroxyl ili azanone, a na hrvatskom nitroksil ili azanon.

HNO4 je molekulska, a HO–O–NO2 sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove peroxynitric acid ili peroxonitric acid, a na hrvatskom peroksidušična kiselina ili peroksodušična kiselina.

H2CO2 je molekulska, a H–CO–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove formic acid ili methanoic acid, a na hrvatskom mravlja kiselina ili metanska kiselina.

H2CO je molekulska, a H–CO–H sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove formaldehyde ili methanal, a na hrvatskom formaldehid ili metanal.

H2CO4 je molekulska, a HO–CO–O–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove peroxycarbonic acid, peroxocarbonic acid ili percarbonic acid, a na hrvatskom peroksiugljična kiselina, peroksougljična kiselina ili perugljična kiselina.

H3PO2 je molekulska, a O=PH2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove hypophosphorous acid ili phosphinic acid, a na hrvatskom hipofosforasta kiselina ili fosfinska kiselina.

H3PO5 je molekulska, a O=P(OH)2–OH sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove peroxymonophosphoric acid ili peroxyphosphoric acid, a na hrvatskom peroksimonofosforna kiselina ili peroksifosforna kiselina.

H4P2O6 je molekulska, a (HO)2(P=O)–(P=O)(OH)2 sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove hypophosphoric acid ili hypodiphosphoric acid, a na hrvatskom hipofosforna kiselina ili hipodifosforna kiselina.

H4P2O7 je molekulska, a (HO)2(P=O)–O–(P=O)(OH)2 sažeta strukturna formula spoja koji se na engleskom jeziku zove pyrophosphoric acid ili diphosphoric acid, a na hrvatskom pirofosforna kiselina ili difosforna kiselina.

O svakome od tih spojeva dalo bi se još puno toga reći i napisati. Ako te zanima više o njima, potraži podatke na internetu ili postavi novo pitanje.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija