Molim vas da mi riješite ovaj zadatak jer mi rješenja ne ispadaju točna : Pri 298 K u tikvicu volumena 2L dodano je 2,50 g NO2. Tlačna konstanta ravnoteže za pretvorbu NO2 u N2O4 pri 298 K iznosi 6.67 bar na -1. Izračunajte ravnotežne parcijalne tlakove obaju plinova. R: p(N2O4) = 0.236 bara p(NO2) = 0.192 bara

Ime i prezime: Ivan Erdelezović ivan.erdelez9vgmail.com

U nastojanju da E-školu kemije povremeno osvježimo novim ljudima i novim sadržajima, za odgovor na ovo pitanje zamolili smo dr. sc. Zlatka Brkljaču, kemičara zaposlenog na Institutu Ruđer Bošković. Dr. Brkljača se rado odazvao našem pozivu. U nastavku slijedi njegov odgovor na postavljeno pitanje. To je ujedno njegov prvi, a nadamo se ne i posljednji, odgovor na E-školi kemije.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Prvo zapišimo poznate veličine:

mp(NO2) = 2,5 g, gdje mp(NO2) označava početnu masu NO2.

T = 298 K

V = 2 L = 2 dm3 = 2 ∙ 10−3 m3

Kp = 6,67 bar−1 = 6,67 ∙ 10−5 Pa−1, gdje Kp označava tlačnu konstantu ravnoteže navedene reakcije.

Prvi korak u rješavanju problema je raspisivanje reakcije prelaska NO2 u N2O4, koja nam potom omogućava raspisivanje tlačne konstante ravnoteže putem tlakova prisutnih vrsta te također uvid u množinu svake od prisutnih kemijskih vrsta nakon postizanja ravnoteže:

2 NO2(g) ⇌ N2O4(g)

Iz gornje jednadžbe vidimo da su za nastanak jedne jedinke N2O4 potrebne dvije jedinke NO2, drugim riječima, ukoliko nastane x mol N2O4 nestat će 2x mol NO2. Dakle, budući da je na početku reakcije prisutan isključivo NO2 te znamo njegovu početnu masu (mp), možemo naći i njegovu početnu množinu koju označavamo s np. Sada možemo zaključiti da će po uspostavi ravnoteže množina NO2 biti jednaka (np−2x) mol, dok će pritom nastati x mol N2O4.

Tlačna konstanta ravnoteže, Kp, za navedeni sustav glasi:

Kp = p(N2O4) / p2(NO2)

Kako bismo mogli riješiti problem ostaje nam samo povezati ravnotežne tlakove prisutnih vrsta i njihove ravnotežne množine, što činimo pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

pV = nRT

gdje je R univerzalna plinska konstanta i iznosi R ≈ 8,314 J K−1 mol−1. Sada možemo raspisati ravnotežne tlakove prisutnih plinova kao:

p(N2O4) = xRT / V

p(NO2) = (np−2x)RT / V

Uvrštavanjem gornjih izraza u tlačnu konstantu ravnoteže te uređivanjem dobivamo:

4x2x[4np + V / (KpRT)] + np2 = 0

gdje x predstavlja ravnotežnu množinu N2O4 (vidi gornju diskusiju).

Kako bismo riješili ovu kvadratnu jednadžbu jedino što preostaje odrediti je np, koji lako dobivamo iz početne mase NO2:

np(NO2) = mp(NO2) / M(NO2) = 2,5 g / 46,0055 g mol−1 = 0,054 mol

Uvrstimo li ovu i ostale poznate vrijednosti u gore navedenu kvadratnu jednadžbu dobivamo:

4x2 − 0,23x + 0,003 = 0

čija su rješenja x1 = 0,02 mol i x2 = 0,035 mol. Kratkim razmatranjem dobivenih ravnotežnih množina N2O4 primjećujemo kako je samo prvo rješenje moguće, budući da bi ravnotežna množina NO2 u drugom slučaju bila negativna, što nije fizikalno moguće (n(NO2) = np − 2x2 = 0,053 – 0,07 = –0,017 mol).

Dakle, sada znamo da je ravnotežna množina N2O4 jednaka 0,02 mol te vraćanjem te vrijednosti u izraze za tlakove obaju plinova dobivamo:

p(N2O4) = xRT / V = 0,248 bar

p(NO2) = (np−2x)RT / V = 0,177 bar.

Napomena: Do male razlike između ovog rješenja i rješenja navedenog u postavljenom pitanju dolazi zbog toga što je vrijednost jako osjetljiva na broj značajnih znamenki s kojim se ulazi u račun.

Odgovorio: Zlatko Brkljača   Zlatko.Brkljaca@irb.hr