Kako ću u laboratoriju pripremiti natronsko vapno?

Ime i prezime: Ivančica Jakić ivancicakovacic@yahoo.com

Natronsko vapno dobiva se miješanjem gašenog vapna i koncentrirane natrijeve lužine. To se u principu radi na industrijskoj skali i krajnji produkt su granule. Nisam siguran može li se postupak makar i približno efikasno izvesti manualno.
Ako moraš imati baš natronsko vapno i ništa drugo, preporučio bih potražiti može li se gdje nabaviti. Ja ga nisam našao u slobodnoj prodaji, ali firme koje opremaju školske laboratorije mogle bi ga imati ili barem moći dobaviti. Alternativni put je tražiti opremu za bolnice, vojsku ili ronjenje jer se natronsko vapno koristi za uklanjanje ugljikovog dioksida iz izdahnutog zraka. Pitanje je, naravno, koliko je takvo natronsko vapno skuplje u odnosu na bazni materijal.
Ako ti je bitno samo imati nešto što će apsorbirati ugljikov dioksid, onda bi mogli proći i vapno i natrijev hidroksid i njihove improvizirane smjese.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com