Pozdrav! Imam zadatak pronaći različite vrste tvari u kućanstvu. Neke sam našla, ali s nekima imam problema. Alkeni, alkini, esteri i smjesa koja je s + g. Ne mora biti čista tvar, može kao sastojak nečeg što je tipično za svako kućanstvo. Drugo pitanje je razlika između lužine i hidroksida? Po pravilu to su spojevi s OH skupinom, lužine ako se radi o metalima prve i druge skupine, a hidroksidi ako se radi o metalima od treće do dvanaeste skupine. Zašto se onda za NaOH kaže natrijev hidroksid (Na se nalazi u prvoj skupini), a ne natrijeva lužina? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Antonia Murphy antoanetamurphy@gmail.com

Alkeni i alkini nisu baš svakodnevni, ili barem meni u ovom času ne padaju na pamet nezasićeni ugljikovodici koje bismo imali u kućanstvu u većim količinama. Eten, doduše, djeluje kao biljni hormon sazrijevanja, starenja i srodnih procesa, tako da ga u tragovima ima gdje god ima npr. voća. Isto tako, cimetni aldehid, glavna komponenta mirisa cimeta, među ostalim spada i u alkene, a među njima će se naći i pokoji vitamin (A, C, D, K) i vjerojatno još toga.
Od alkinâ opet bih krenuo od najjednostavnijega, etina, koji ne koristimo u kućanstvu, ali jest široko dostupan kao kalcijev karbid (karabit) iz kojeg se može dobiti reakcijom s vodom. Dalje ne bih išao iako se alkini tu i tamo pojave kao sekundarni metaboliti ili lijekovi jer stvarno nisu stvar svakodnevice.
Ako u smjesi krutine i plina dominira krutina, imamo npr. krutu pjenu. Mislim da se i dalje tu i tamo mogu nabaviti takve čokolade. Ako pak dominira plin, onda imamo npr. dim ili pješčanu oluju.
Esteri su opet prisutniji i ima ih posvuda. Najjednostavniji ester koji ćemo redovito naći je etil-acetat, kojeg ima u razređivačima za boje, nekim ljepilima i pokojem vinu, ako je dulje stajalo na zraku ili naprosto ima više octene kiseline. Aspirin je također ester, a esteri su bitne komponente mirisa raznog voća.

Hidroksid je svaki spoj koji sadrži hidroksidni anion. Lužina je pak vodena otopina hidroksida, tipično metalnog. Izuzetak je amonijeva lužina koja je otopina amonijaka, ali svejedno sadrži dosta hidroksidnih aniona jer je amonijak bazičan. Alkalijski i zemnoalkalijski hidroksidi obično su barem malo topljivi u vodi pa daju lužine. Ostali uglavnom nisu.