Reakcijom kalijeva permanganata i koncentrirane klorovodične kiseline razvija se klor. Napišite jednadžbu redoks-reakcije. Zanima se kako znamo da pri redukciji permanganatni ion prima 5 elektrona i 8 vodikovih iona. Hvala!

Ime i prezime: Marko Dalić markodalic@gmail.com

Do broja elektrona možemo doći na više načina, o kojima ponešto ima ovdje. Kreneš li od oksidacijskih brojeva, dovoljno je primijetiti da mangan u permanganatnom anionu ima oksidacijski broj 7, dok mu je u manganovom(II) kationu oksidacijski broj dosta očito 2. Razlika između to dvoje daje nam broj elektronâ koje će manganov atom primiti u redukciji.
Do broja potrebnih vodikovih kationa dolaziš pak tako da ih dodaš koliko treba da bi svaki kisikov atom mogao prijeći u molekulu vode. U ovom slučaju sav je kisik među reaktantima vezan za mangan, dok je među produktima sav u vodi. To dosta pojednostavljuje život jer treba samo dodati onoliko vodikovih kationa, koliko treba da sva četiri atoma kisika s permanganatnog aniona prijeđu u molekule vode.
Inače, ako koristiš ion-elektronsku metodu, oksidacijske brojeve možeš preskočiti jer elektroni dolaze na kraju sređivanja parcijalnih jednadžbi i njima se izjednačavaju naboji na lijevoj i desnoj strani parcijalne jednadžbe.

Za slučaj da trebaš provjeriti, izjednačenu i sređenu jednadžbu naći ćeš ovdje.