Je li ispravno napisati "hidroksil radikal", "hidroksilni radikal" ili "hidroksil-radikal"? Hvala.

Ime i prezime: Ivana Paunic

Prvo pitanje bilo bi što je od navedenoga ispravnije izgovoriti. Tek kada se oko toga dogovorimo, onda se možda još možemo zapitati i kako to izgovoreno ispravno zapisati.

U standardnom hrvatskom jeziku pravilo je da kada postoji mogućnost izbora između izražavanja odnosa odnosnim pridjevom, odnosnim genitivom i polusloženicom, prednost treba dati odnosnom pridjevu, zatim odnosnom genitivu, a tek kao zadnja mogućnost ostaje nam polusloženica. Konkretno, ako se dvoumimo (ili "troumimo") između sintagme tonski majstor, majstor tona i ton-majstor, najbolje bi bilo opredijeliti se za tonskog majstora, nešto će lošiji izbor biti majstor tona, a najlošije je odlučiti se za ton-majstora. Naravno, to je pravilo samo okvirno, ono nije apsolutno i ne treba ga i ne može ga se uvijek primjenjivati doslovno.

Prema navedenom pravilu, najispravniji oblik bio bi hidroksilni radikal i on se piše tako kako se i izgovara.

Ako se ipak iz nekog razloga odlučimo za drugi oblik, onda je jako važano da ga u hrvatskom jeziku pišemo kao polusloženicu, znači hidroksil-radikal, a ne kao dvije riječi odijeljene razmakom.

Dakle, prvi i najbolji izbor bio bi hidroksilni radikal, a drugi, manje dobar izbor, bio bi hidroksil-radikal. Oblik hidroksil radikal, pisan kao dvije riječi odijeljene razmakom, u hrvatskom je jeziku i nazivlju pravopisno neprihvatljiv. U engleskom se jeziku ta sintagma piše hydroxyl radical, dakle kao dvije riječi odijeljene razmakom, ali to se ne može primijeniti izravno na hrvatski zapis jer se hrvatski pravopis razlikuje od engleskoga.

Više o toj temi govorio sam u uvodnom dijelu svog predavanja naslovljenog "Kratka povijest hrvatskoga kemijskog nazivlja". Snimka predavanja dostupna je ovdje, a o toj konkretnoj temi govorim od 3:05 do 8:25.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr