Kako da izracunam broj elementarnih cestica u dvije molekule fosfora?

Ime i prezime: Andrea Klarić andreaklaric77@gmail.com

 


Pravo bi pitanje bilo zašto računati broj elementarnih čestica u dvjema molekulama fosfora. Nije da se na to pitanje ne može odgovoriti, a nekakva svrha tog prebrojavanja dosta bi pomogla svima onima koji vole da to što rade ima nekakvog smisla.

No, kako vjerojatno nisi u poziciji na zadatke odgovarati protupitanjima, prijeći ću na sâm zadatak, a smisao ostaviti onima koji sastavljaju zadatke.

Fosfor se može naći u više alotropskih modifikacija tj. dolazi u liku više elementarnih tvari različite (molekulske) strukture. Kako je pri nama normalnim uvjetima jedino bijeli fosfor građen od malih molekula (crveni i crni fosfor su polimerne građe, kao i ljubičasti), možemo slobodno pretpostaviti da se zadatak bavi molekulama bijelog fosfora, P4.

Fosfor se u prirodi pojavljuje kao mononuklidni element, što znači da ćemo naći isključivo jedan izotop fosfora, konkretno fosfor-31, tj. 31P. To nam pojednostavljuje život jer bismo za neki polinuklidni element morali raditi s vjerojatnostima da se u molekuli nađu atomi ovog ili onog izotopa. Još jedan podatak koji trebamo imati na umu atomski je broj fosfora. On iznosi 15.

I sad možemo računati. Atom fosfora građen je od jezgre i elektronskog omotača. U elektronskom omotaču imamo točno onoliko elektronâ koliko mu iznosi atomski broj, dok u jezgri imamo protone i neutrone (tu nije zgorega napomenuti da postoje neki atomi, poput onih vodika-1, koji u jezgri nemaju neutronâ). Broj protonâ u jezgri opet je jednak atomskom broju, dok ćemo broj neutronâ dobiti tako da atomski broj oduzmemo od masenog. Maseni broj je ono što se navodi kod imena ili simbola izotopa, dakle u ovom slučaju on iznosi 31.
Sve u svemu, atom fosfora sadrži 15 elektronâ, 15 protonâ i 16 neutronâ. Broj tih čestica u molekuli bijelog fosfora bit će četiri puta veći jer jedna molekula sadrži četiri atoma, dok će broj čestica u dvjema molekulama dosta očito biti dvostruko veći od broja čestica u jednoj molekuli.

Ako ti je sada sve jasno, super, a ako još nije, preporučam kliknuti ovdje, a zatim čitati i klikati dalje dok rješavanje takovih zadataka ne postane dosadnom rutinom. Nakon toga možeš se opet vratiti pitanju "Zašto?".

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija