Imam zadatak iz kemije, a on glasi ovako: Potpunim izgaranjem 2 metra kubna metana nastaju ugljični dioksid i vodena para. 1.) Izračunaj volumen nastalog CO2 2.) Izračunaj volumen potrebnog kisika iz zraka 3.) Izračunaj masu nastale vode 4.) Izračunaj broj molekula metana te atoma C i H Unaprijed hvala! ☺️

Ime i prezime: Anja Kireta Kireta0anja@gmail.com

Opće upute za rješavanje takvih zadataka dao sam vrlo nedavno ovdje. Pri dnu odgovora nalaze se poveznice do nekoliko srodnih zadataka, kao i upute kako naći još takvih zadataka.

Jedino što se možda neće pojaviti među tim uputama odgovor je na četvrti dio zadatka. Broj atoma neke vrste u uzorku neke tvari bit će onoliko puta veći od broja molekula koliko jedna molekula sadrži atoma te vrste. Npr. ako imamo 1 mol molekula vode, množina atomâ kisika bit će također jedan mol jer svaka molekula vode sadrži točno jedan atom kisika. Množina atomâ vodika u istom uzorku bit će dva mola jer svaka molekula vode sadrži dva atoma kisika. Sličnom logikom riješit ćeš i zadatak s metanom, samo što ćeš računati broj, a ne množinu atomâ.