Poštovani, trebala bih pomoć oko 2 zadatka iz kemije (područje stehiometrija) ( sutra imam rok) pa bih bila zahvalna na uputama. 1.zadatak Plinske boce, koje se koriste u domaćinstvu, sadržavaju plin butan, Gorenje butana opisuje jednadžba kemijske reakcije : C4H10(g)+13/2 O2(g)- 4CO2(g)+5H2O(l)¨ A)Izračunaj volumen kisika potreban za sagorijevanje 1 kg butana pri normalnim okolnostima. B) Izračunaj masu vode koja se dobije sagorijevanjem 1 kg butana. C) Izračunaj broj molekula ugljikova (IV) oksida koji se dobiva reakcijom. 2. zadatak Reakciju saharoze i kisika opisuje sljedeća jednadžba kemijske reakcije: C12H22O11(s)+12O2(g)-12CO2(g)+11H2O(l) A) Izračunaj masu ugljikova (IV) oksida nastalu reakcijom iz 1 g saharoze. B) Izračunaj množinu kisika koja se utroši za reakciju s 1g saharoze.

Ime i prezime: Ira Game gameira360@gmail.com

 


U oba zadatka potrebno je znati kako se odnose masa, množina, broj čestica i volumen uzorka, odnosno kako izračunati neku od tih veličina iz bilo koje druge. Također je potrebno razumjeti što znače kemijske jednadžbe. To je u moje vrijeme bilo gradivo osmog razreda osnovne škole. Kako me već dugo nije bilo ni u školi ni na fakultetu, dopuštam mogućnost da se u međuvremenu to gradivo preselilo na fakultetsku razinu, iako se s takovim prijelazom duboko ne slažem.

Dakle, u prvom ćeš zadatku prvo iz mase butana izračunati njegovu množinu, i to tako da masu butana podijeliš s molarnom masom butana. Iz množine butana ćeš preko stehiometrijskih odnosa zadanih jednadžbom izračunati množinu utrošenog kisika, kao i množine nastale vode i ugljikovog dioksida. Te se množine, naime, odnose isto kao i stehiometrijski koeficijenti u jdnadžbi reakcije.
Iz izračunatih množina redom ćeš potom izračunati volumen, masu i broj čestica. Volumen ćeš dobiti tako da množinu pomnožiš s tzv. standardnim molarnim volumenom, masu tako da množinu pomnožiš s molarnom masom, a broj čestica tako da množinu pomnožiš s Avogadrovom konstantom.

Identičan pristup vrijedi i za drugi zadatak, samo što će brojke biti drugačije.

Za slučaj da ti formule nisu poznate, nekoliko primjera stehiometrijskih zadataka možeš naći ovdje, ovdje i ovdje. Bude li trebalo još primjerâ, preporučam poslužiti se arhivom i tražilicom. Pri pretrazi puno mogu pomoći izrazi poput "koliki volumen", "izračunaj masu", "izračunaj volumen" i slične kombinacije koje ciljaju na količinu nečega.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija