Imam zapravo dva pitanja. U cemu bi bilo najefikasnije drzati tekuci dusik a da ne ishlapi prebrzo, te bi li se negdje mogao nabaviti onaj stroj koji odrzava tekuci dusik tekucim ali da je malih dimenzija. I koliko bi otprilike kostao. Sve to mi treba u svrhu pokusa kojeg radim sa svojim prijateljem: Overclokiratin P4 procesor na barem 5 Ghz a tekući dusik nam treba za hladjenje. I sto bi se dogodilo kada bi u vodeno hladjenje za PC umijesto vode nalijali tekuci dusik? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Zlatko Pavlovic jajce@net.hr

(1) Tekući dušik se čuva u tzv. Dewarovim posudama. To su posude s dvostrukom posrebrenom staklenom stijenkom između kojih je vakuum. U svakodnevnom životu Dewarovu posudu zovemo termosicom (termos-bocom), dakle tekući dušik možeš držati u termosici. VAŽNO: Termosicu s tekućim dušikom nikad nemoj čvrsto začepiti jer dušik polako isparava pa boca može eksplodirati! Takve termosice se obično zatvaraju čepovima koji su uži od otvora (presjek u obliku slova T), kako bi dušik mogao slobodno polagano isparavati. Tekući dušik je zbog svoje niske temperature opasan ako dođe u dodir s kožom ili očima. Pri radu s njim treba imati zaštitne naočale i rukavice od debljeg materijala.

Dušik ćeš najlakše održavati tekućim tako da sustav toplinski izoliraš, a dio dušika koji ipak "pobjegne" nadoknađuješ dolijevanjem iz termosice.

Ne znam koliko točno košta tekući dušik, ali čuo sam negdje da nije skup - desetak kuna po litri. Za nabavku stroja za proizvodnju tekućeg dušika nemaš dovoljno novaca, pa to zaboravi.

(2) O ulijevanju tekućeg dušika u sustav za vodeno hlađenje PC-a također nemoj niti razmišljati, jer će mlaz dušika ishlapiti već pri dodiru s otvorom za ulijevanje, a ako ulijevanje nastaviš, uništit ćeš cijeli sustav. Zbog velikih razlika u temperaturi, doći će do pucanja materijala. Po tako ohlađenom materijalu kondenzirat će se vlaga iz zraka u obliku inja i leda. Osim toga, i električna vodljivost tvari ovisi o temperaturi pa tako ohlađeno računalo više ne bi moglo normalno raditi (i prilično sam siguran da bi prestao raditi zauvijek).

O hlađenju PC-a pitaj i stručnjake za računala, oni će ti o tome znati reći puno više.

Vaša ideja je nažalost neostvariva na način kako ste to zamislili, ali sviđa mi se vaš način razmišljanja. Nastavite tako, to je najbolji način za učenje, a možda jednog dana stvarno izmislite i neku korisnu inovaciju. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr