poštovani zadano mi je da napravim neku sol koja uključuje drugi stupanj ili prvi ili treći fosforne kiseline, te da ju imenujem.

Ime i prezime: Marko Kralj marko.kralj@gmail.com

U prvom stupnju deprotoniranja fosforne kiseline (H3PO4) nastaje dihidrogenfosfatni anion (H2PO4). Soli koje sadrže taj anion zovu se dihidrogenfosfati, npr. natrijev dihidrogenfosfat (NaH2PO4) ili kalcijev dihidrogenfosfat (Ca(H2PO4)2). U drugom stupnju deprotoniranja nastaje hidrogenfosfatni anion (HPO4). Soli koje sadrže taj anion zovu se hidrogenfosfati, npr. natrijev hidrogenfosfat (Na2HPO4) ili kalcijev hidrogenfosfat (CaHPO4). U trećem stupnju deprotoniranja fosforne kiseline nastaje fosfatni anion (PO43−). Soli koje sadrže taj anion zovu se fosfati, npr. natrijev fosfat (Na3PO4) ili kalcijev fosfat (Ca3(PO4)2).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com