Pozdrav! Molila bih pomoć oko slijedećeg zadatka: Koliki je pH otopine ako se pomiješa 150 cm^3 dušične kiseline, c = 0,15 mol/dm^3, 250 cm^3 natrijeve lužine, c = 0,25 mol/dm^3; 300 cm^3 klorovodične kiseline, c = 0,5 mol/dm^3; 200 cm^3 otopine natrijevog klorida, c = 0,5 mol/dm^3 i 250 cm^3 kalijeve lužine c = 0,2 mol/dm^3? Kako znati što će sa čime reagirati i hoće li ostati suvišak oksonijevih ili hidroksidnih iona? Hvala!

Ime i prezime: Mateja Dragičević mateja.dragičević@skole.hr

 


Reagirat će oksonijevi kationi s hidroksidnim anionima, a ostatak prisutnog življa neće se u to miješati. Naime, u otopinama nema zasebnih ionskih spojeva, nego u principu imamo zasebne ione.
Dakle, ono što trebamo je izračunati ukupnu množinu oksonijevih kationa i ukupnu množinu hidroksidnih aniona (u oba slučaja treba množiti volumene s pripadnim koncentracijama, a zatim pozbrajati sve rezultate za kiseline i sve rezultate za lužine) te usporediti te dvije brojke. Oni kojih ima manje bit će limitirajući reaktanti i posve će se utrošiti, a oni kojih ima više ostat će u suvišku. Kako spomenute čestice reagiraju u omjeru 1:1, suvišak ćemo dobiti tako da manju množinu oduzmemo od veće. Nakon toga ćemo dobivenu množinu podijeliti s ukupnim volumenom svih otopina koje su pomiješane, a iz dobivene koncentracije izračunat ćemo pH ako su u suvišku bili oksonijevi kationi, dok ćemo u slučaju suviška hidroksidnih aniona na isti način izračunati pOH, a onda iz njega pH.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija