Pozdrav, molim Vas za pomoć oko jednog zadatka... Izračunajte standardni redukcijski potencijal željezove elektrode uronjene u otopinu željezovih(III) iona iz zadanih standardnih redukcijskih potencijala: E°(Fe^2+/Fe) = -0,447 V E°(Fe^3+/Fe^2+) = 0,771 V E°(Fe^3+/Fe) = ? Još je zadana vrijednost Faradayeve konstante...od kuda početi?

Ime i prezime: Mateja Dragičević mateja.dragičević@skole.hr

Vrijednost Faradayeve konstante nije nužna, budući da se ona pojavljuje kao faktor koji se na kraju pokrati, ali korisna je kao putokaz do Gibbsove energije, koja nam treba za rješavanje ovog i sličnih zadataka.
U osnovi, trebamo zapisati sve tri jednadžbe redukcije i onda naći kakva će linearna kombinacija prvih dviju dati treću. Potom trebamo istu operaciju izvesti i s pripadnim Gibbsovim energijama. Na kraju iz Gibbsove energije trebamo izračunati redukcijski potencijal.

Reakcije za koje imamo potencijale su:

Fe3+ + e → Fe2+

Fe2+ + 2 e → Fe

Reakcija za koju potencijal trebamo izračunati je:

Fe3+ + 3 e → Fe

Iako ponekad treba malo mozgati, ovaj put dosta je očito da ćemo treću jednadžbu dobiti zbrajanjem prvih dviju.

Gibbsova energija dobiva se pak iz elektrodnog potencijala prema jednadžbi:

ΔG = −z∙F∙E

pri čemu je z broj elektronâ koji se prenesu u reakciji, F Faradayeva konstanta, a E elektrodni potencijal polučlanka.
Dakle, za svaku polureakciju treba pomnožiti redukcijski potencijal s pripadnim transfernim brojem (z) i Faradayevom konstantom, a dobivene Gibbsove energije treba zbrojiti. Da se iz rezultata dobije redukcijski potencijal, potrebno je dobivenu Gibbsovu energiju podijeliti s Faradayevom konstantom i transfernim brojem za treću redukciju. Sad je vjerojatno očito zašto kažem da nam iznos Faradayeve konstante nije nužan: u zadnjem se koraku s njome dijeli pa u cijelom računu može ostati kao "F", da se ne troši vrijeme na računanje nepotrebnih brojki.

Dalje će, nadam se, biti lako. Bude li problemâ, javi se opet.