Poštovani kako bi nastala ali se i nazivala neka sol koja nastaje kao produkt reakcije fosforne kiseline u sva tri stupnja i neke baze ili lužine ( npr. H2PO4+NaOH ili HPO4+NaOH ili H3PO4 + NaOH )

Ime i prezime: Marko Kralj marko.kralj@gmail.com

Sva tri stupnja deprotoniranja fosforne kiseline teško da ćemo naći u istom sustavu, budući da će fosfat i dihidrogenfosfat reagirati dajući hidrogenfosfat. Isto bi se zbilo i kad bismo pokušali dobiti sustav koji sadrži neutralne molekule fosforne kiseline i hidrogenfosfatne anione. Premda nije nezamislivo da se negdje nekad ipak pojavila nekakva kristalna tvar koja sadrži "nespojive" vrste, to će ipak biti kristalografska egzotika, a ne nešto što možemo očekivati kao redovitu pojavu.
Imenovanje je pak razmjerno jednostavno: ako neka sol sadrži više različitih aniona, njezino ime će ih sadržavati sva redom, a po potrebi će uz njih ići i brojke koje govore koliko čega ima. Npr. kad bismo imali sol u kojoj je kation natrijev, a anioni fosfatni i hidrogenfosfatni, mogli bismo ju nazvati natrijev hidrogenfosfat fosfat. Ako bi sastav odudarao od toga da formulska jedinka sadrži po jedan anion od svake vrste, onda bi ime sadržavalo i brojke kao predmetke, npr. natrijev monofosfat bis(hidrogenfosfat). Kako broj natrijevih kationa proizlazi iz ukupnog naboja svih aniona, njega ne trebamo posebno navoditi, ali kad bismo imali neku složenu sol koja sadrži i više različitih kationa i više različitih aniona, onda bismo za svaku vrstu morali reći koliko je točno ima. Detaljna pravila mogu se naći u IUPAC-ovoj Crvenoj knjizi, u kojoj se (pr)opisuje kako imenovati bilo kakav anorganski spoj. Ako te zanimaju ta pravila, potraži tu knjigu ili nam se javi opet.