Molim vas da mi odgovorite, koliko Natrij heksametafosfata treba dodati destiliranoj vodi, ako se želi dobiti otopina za koju je navedeno 40gr/L, treba li na 1L dodati 40gr ili se pravi tako da se u 960gr vode doda 40gr Natrijheksa... Također slično i kada je u pitanju NaCl i treba napraviti 3% rastvor soli,Zahvaljujem

Ime i prezime: sara 49

U tripostotnoj vodenoj otopini natrijevog klorida 3 % mase otopine otpada na natrijev klorid, a 97 % na vodu. Dakle, trebat će ili 970 g vode i 30 g NaCl, ili će se u točno odmjerenu litru (odnosno 1 kg) vode usuti 30,9 grama NaCl.

Što se tiče prve otopine, ne mogu dati siguran odgovor jer nije jasno navedeno radi li se o koncentraciji ili omjeru. Ako se radi o otopini masene koncentracije 40 g/L, onda je takvu otopinu najmudrije pripraviti tako da se 40 g soli uspe u odmjernu tikvicu od jedne litre, doda dovoljno vode da se sva sol otopi, a zatim se tikvica uz miješanje nadopuni do oznake.
Ako se traži da se doda 40 grama soli na litru vode, onda se radi o omjeru i dodaje se 40 grama u točno odmjerenu litru vode. Da bez ikakvih dodatnih informacija moram birati između to dvoje, pozvao bih se na to da se 40 g/L odnosi na otopinu i držao prve procedure. To ugrubo bi bilo 40 grama soli na 960 mL vode, ali za precizno pripravljanje treba uzeti odmjernu tikvicu.