Poštovani, trebala bih pomoć s ovim zadatkom: Otapanjem 30g NH4NO3 u 100g vode pri temperaturi 25°C promijeni se temperatura otopine. Molarna entalpija otapanja amonijeva nitrata je 26,2 kJ/mol. Odredite promjenu entalpije pri otapanju zadane soli. Nikako ga nisam mogla sama riješiti, a i doma mi nitko nije znao pokazati :(

Ime i prezime: Ivana Horvat

Sve što treba je pomnožiti molarnu entalpiju otapanja s množinom soli, s tim da ćemo množinu dobiti dijeljenjem mase s molarnom masom:

ΔH = ΔsolH(NH4NO3n(NH4NO3)

= ΔsolH(NH4NO3m(NH4NO3)/M(NH4NO3)

Ta promjena entalpije bit će jednaka toplini otapanja, a njezin pozitivan predznak govori da se otapanjem toplina upila u sustav tj. da je toplinska energija utrošena na otapanje prešla u kemijsku energiju. Drugim riječima, sustav se ohladio. Ako nas zanima koliko se sustav ohladio, toplinu ćemo podijeliti s masom i toplinskim kapacitetom vode:

ΔT = −ΔH/(c(H2O)·m(H2O))

Minus na početku je ovdje upravo zato što je toplina upijena, odnosno transformirana u kemijsku energiju. Nje kao takve više nema pa je sustav nakon otapanja soli hladniji.

Usput budi rečeno, napraviš li pokus tj. otopiš li 30 grama amonijevog nitrata u 100 grama vode, vjerojatno ćeš dobiti nešto drugačije brojke. Otopine se "lijepo" ponašaju kad su razrijeđene, a kod ovako velikih koncentracija bude svakakvih nelinearnih fenomena. U konkretnom slučaju, razlike između predviđenog i dobivenog proizlazit će iz međuionskih interakcija u koncentriranoj otopini (uključujući i samu ionsku jakost) te promjene toplinskog kapaciteta vode uslijed otapanja soli u njoj.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com