Dobar dan! Mozete li mi pomoci rjesiti sljedeci zadatak: Natrij je mononulkidni element i u prirodi se pojavljuje samo jedan njegov izotop, natrij -23. Ako masa jednog atoma natrija -23 iznosi 3,9175 x 10-26 kg, izracunaj relativnu atomsku masu kemijskog elementa natrija. Dobiveni podatak usporedi s Ar(Na) navedenom u periodnom sustavu elenenata. Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Sara Matic saramaticskole@gmail.com

Relativnu atomsku masu izotopa dobit ćemo ako masu jednog atoma podijelimo s unificiranom atomskom jedinicom mase:

Ar(23Na) = ma(23Na)/u

Ubacimo li u to konkretne brojke, dobit ćemo da relativna atomska masa natrija-23, a time i natrija iznosi 23,592. Kako relativna atomska masa natrija stvarno iznosi 23,9898, možemo zaključiti da je u zadatku iznesen netočan podatak o masi jednog atoma natrija-23.