Poštovani, možete li objasniti donorsko-akceptorski mehanizam nastajanja sinergijske veze tj. povratne pi-veze kod kompleksa heksacijanoferata (II)? Hvala unaprijed i lijep pozdrav. Ivan Sloković

Ime i prezime: Ivan Sloković ivan.slokovic5@gmail.com

Nasuprot formiranju σ-veza, gdje se ligand ponaša kao Lewisova baza, a kation kao Lewisova kiselina, kod povratnih π-veza kation se ponaša kao Lewisova baza, a ligand kao Lewisova kiselina, budući da (u ovom slučaju) željezov (bilo (II) ili (III)) kation svoje d-elektrone donira u protuvezne orbitale cijanidnog aniona. Slično se događa i kod drugih koordinacijskih spojeva u kojima centralni kation ima "slobodnih" d-elektrona, a ligand "mjesta" u protuveznim π*-orbitalama. Takav prijenos malo relaksira elektronsku gužvu oko kationa, dok se kod aniona smanji red veze između prvog i drugog atoma u kontaktu s kationom (u ovom slučaju red veze između ugljika i dušika). Ključni razlog zašto se tako nešto uopće može dogoditi orbitalna je simetrija i međusobna orijentacija molekulskih orbitala: t2g-elektroni metalnog kationa "ciljaju" između liganada, tako da je jedina veza koja se može formirati π-veza.