Molim Vas da mi odgovorite na ova pitanja. U većini uđbenika postoji pokus u kojem treba zapaliti svijeću, postaviti je u tanjurić te u njega uliti vode pazeći d ne prelazi rub svijeće. Zatim se svijeća zapali, poklopi čašom, a voda se nakon gašenja popne u čašu za približno petinu njene visine. Zaključak je taj da se kisik spaja s organskom tvari u svijeći te se stvara vakum koji povuće vodu u čašu kako bi nadomjestila kisik. Nije mi jasno kako kisik izgubi svoj volumen nakon ulaska u reakciju i to zašto ga tvari koje se otpuštaju poput CO2 i čađe ne nadomjeste nego se stvara vakum. Sedmi sam razred i u knjigama ne mogu naći odgovor jer nema izravne vese s gradivom te sam se pitala jesu li možda tu petinu volumena koju voda nadomješta zaokružili kako bi pojednostavili. Unaprijed hvala na odgovoru i oprostite na bibliji =)

Ime i prezime: Kim Radešić kim.radesic@skole.hr

 


Sedmi si razred i postavljaš vrlo dobra pitanja. Zbog toga nisam siguran da ti želim pokvariti zabavu gotovim odgovorom. Ako imaš volje, vremena, opreme i prostora, predložio bih da samostalno izvedeš pokus i pratiš što se stvarno u njemu događa. Oprema se, kao što znaš, svodi na jednu plitku posudu ravnog dna, jednu višu posudu te svijeću i šibice ili upaljač. Pokus si već opisala pa neću ponavljati, nego bih predložio da umjesto visine na koju se voda podigla (prvo) gledaš što se događa s vodom čim poklopiš svijeću čašom. Ako se dobro sjećam, ima se što za vidjeti, ali i za čuti.
Ako imaš volje i ostalog što sam nabrojao, možeš napraviti i seriju pokusâ koja bi trebala dati dodatne uvide u to što se događa u prvom pokusu. Njihova izvedba trebala bi biti identična već opisanoj, samo što će ti trebati svijeće i čaše (ili menzure) različitih visina. Ono što će te zanimati je kako visina vodenog stupca u čaši ili menzuri ovisi o visini svijeće i čaše te razlike između visina svijeće i čaše (ili menzure). Jednom kad napraviš sve pokuse, pa makar to bio i samo onaj prvi, možeš se pozabaviti pitanjima o tomu što se događa sa zrakom kad se grije, a što kad se hladi, te u kakvim će uvjetima svijeća gorjeti, a u kakvima ne. Ona bi trebala voditi prilično pravocrtno prema rješenju misterije oko tog pokusa.

Nadam se da će ovaj odgovor biti od koristi, a ako bilo nakon još promišljanja, bilo nakon pokusâ, preostane još koje pitanje ili dilema, svakako se javi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija