Lijepi pozdrav, studentica sam treće godine matematike i trenutno pišem završni rad na temu kemijska teorija grafova. Naišla sam na nekoliko nejasnoća vezanih uz kemiju pa bih vas molila da mi razjasnite. Trenutno pišem o kiralnosti, pa me zanima što je u kemijskom smislu geometrijska kiralnost, a što topološka kiralnost? Ima li poveznica između njih? Što od toga smatramo običnom kiralnošću? Poveznica kiralnosti i simetrije? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Nikolina Klarić nikolinanika.klaric@gmail.com

Kod geometrijski kiralnih molekula original i njegova zrcalna slika ne mogu se preklopiti nikakvim rotacijama ni translacijama. Međutim, ako dopustimo da veze budu fleksibilne, kontinuiranim deformacijama jednog enantiomera (npr. rotacijama veza ili izvijanjem molekula) može se dobiti drugi. Kod topološki kiralnih molekula nikakve kontinuirane deformacije jednog enantiomera ne mogu proizvesti drugi enantiomer, već je nužno negdje "presjeći" molekulu i onda ju, nakon što se veze izvrnu na željeni način, opet "zakrpati". Dakle, geometrijski kiralne molekule u manjoj ili većoj mjeri moraju biti rigidne, dok topološki kiralne molekule ne moraju. Iz topološke perspektive, razlika između geometrijski i topološki kiralnih molekula je u tomu što prve imaju planarne, a druge neplanarne grafove. Neplanarni grafovi su, međutim, nužan, ali ne i dovoljan uvjet za topološku kiralnost jer treba još isključiti "neželjene" elemente simetrije ili imati graf koji je intrinzično kiralan.

Ako u literaturi za završni rad već nemaš pregledni rad "From Classical Chirality to Topologically Chiral Catenands and Knots" koji su napisali Jean-Claude Chambron, Christiane Dietrich-Buchecker i tada još budući nobelovac Jean-Pierre Sauvage, najtoplije ga preporučam jer ima dobar teorijski uvod i mnoštvo korisnih primjera.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com