POŠTO JE PRIHVAČENA NOVA NOMENKLATURA ZA ORGANSKU KEMIJU, HOĆE LI NA NATJECANJU OVE GODINE VRIJEDITI I STARA?

Ime i prezime: ivor lončarić ivor.loncaric@ka.hinet.hr

Kao prvo, Ivore, nemoj pisati velikim slovima jer to izgleda kao da VIČEŠ! Velika slova služe da se naglasi neka riječ u rečenici.

Što se tiče "nove nomenklature", postoje samo dvije bitne promjene u nomenklaturi organskih spojeva: (1) imena soli više se ne tvore kao polusloženice (npr. natrij-etanoat) nego pomoću posvojnog pridjeva (npr. natrijev etanoat) i (2) tzv. lokanti (lokanti su brojevi, slova i oznake koje preciziraju gdje se u molekuli neka funkcijska skupina nalazi) se stavljaju neposredno ispred oznake skupine na koju se odnose, a ne na početku imena, dakle npr. pent-2-in, a ne 2-pentin. Mislim da je ovo pod (1) ušlo i u udžbenike, a ovo pod (2) još nije, ali nisam siguran.

Iako nemam nikakve veze s natjecanjima, smatram da je na natjecanju potrebno pokazati znanje koje si naučio u školi. Piši onako kako piše u tvome udžbeniku i kako te uče tvoji profesori, i sigurno neće biti problema. Ja ću se u međuvremenu raspitati kod ljudi koji znaju nešto više o natjecanjima, pa ako saznam nešto važno, to ću dodati svome odgovoru. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr