Poštovani, Molila bih vas za pomoć oko zadatka koji se odnosi na kemijsku kinetiku jer unatoč svim objašnjenjima koja sam pronašla a da se odnose na zadatke iz tog područja, nisam shvatila zadatak: U vremenu od 300. do 400. sekunde, brzina je reakcije s obzirom na A 3,7*10^-5 mol/L s. Odredite brzinu reakcije u istom vremenskom intervalu s obzirom na C ako je jednadžba kemijske reakcije 2C--> B + 4A. Nije li brzina reakcije uvijek ista bez obzira na koji reaktant ili produkt se određuje? Najprije sam pomislila (s obzirom na navedenu činjenicu) da je rješenje isto, odnosno da iznosi 3,7*10^-5 mol/L s, no nije. Uz to sve, malo me zbunilo što je rješenje negativno, ne shvaćam zašto? Ajde ako nije problem da mi provjerite matematički postupak jer očito sam tu nešto propustila: https://ibb.co/GRqjbwD. Tamo sam označila crvenom bojom -v jer se konc. reaktanata tijekom reakcije smanjuje. Sve mislim da sam tu nešto krivo napravila odnosno shvatila. Da li su inače termini "brzina kemijske reakcije" i "prosječna brzina kemijske reakcije isti"? Zahvaljujem Vam se na utrošenom vremenu i srdačno Vas pozdravljam!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak

 


Pod "brzina reakcije s obzirom na A" misli se zapravo na promjenu koncentracije tvari A u vremenu, a pod "brzina reakcije s obzirom na C" misli se na promjenu koncentracije tvari C u vremenu. Iz zadane jednadžbe kemijske reakcije vidimo da svaki puta kada se razgrade dvije molekule tvari C, nastaju četiri nove molekule tvari A. Ako znamo da brzina promjene koncentracije tvari A iznosi 3,7 · 10−5 mol L−1 s−1, onda ćemo brzinu promjene koncentracije tvari C izračunati tako da ćemo tu vrijednost podijeliti s −2; minus zato što se tvar C nalazi na suprotnoj (konkretno lijevoj) strani jednadžbe u odnosu na stranu na kojoj se nalazi tvar A, pa stoga koncentracija tvari C s protokom vremena pada, dok koncentracija tvari A s vremenom raste, a dva zato što je stehiometrijski koeficijent uz tvar C dvaput manji od stehiometrijskog koeficijenta uz tvar A (tj. 4 : 2 = 2).

Dijeljenjem vrijednosti 3,7 · 10−5 mol L−1 s−1 s minus dva dobivamo −1,85 · 10−5 mol L−1 s−1.

Razlika između brzine kemijske reakcije i prosječne brzine kemijske reakcije je u tome što se brzina odnosi na jedan točno određeni trenutak, dok se prosječna brzina odnosi na prosjek brzina u nekom vremenskom intervalu.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija