Pozdrav! Kako najlakše odrediti broj protona, elektrona i neutrona? Molim primjer

Ime i prezime: Katja Ščavničar katja.scavnicar@vz.hinet.hr

Broj protona u jezgri nekog atoma je ono što određuje kojem kemijskom elementu pripada taj atom. Taj broj naziva se atomskim brojem. U periodnom sustavu elementi su poredani po svojim atomskim brojevima tako da je broj protona u jezgri jednostavno jednak rednom broju tog elementa u periodnom sustavu. Za neutralni atom broj pozitivno nabijenih čestica (to su protoni) mora biti jednak broju negativno nabijenih (to su elektroni), tako da je za neutralan atom broj elektrona jednak broju protona. Ako atom nije neutralan, zbroj protona i elektrona jednak je naboju tog atoma, koji ti onda mora biti poznat.
Za atom nekog elementa broj neutrona nije strogo određen. Njihov broj se može mijenjati od atoma do atoma tog elementa. Atomi istog elementa koji se razlikuju brojem neutrona u jezgri nazivaju se izotopima, a zbog različitog broja neutrona ti atomi se razlikuju u masi. Odrediti broj neutrona u atomu se zapravo ne može odrediti iz periodnog. Mora ti biti poznat maseni broj tog atoma što je ukupni broj protona i neutona. No svejedno, netko bi ti mogao postaviti pitanje koliki je broj neutrona u jezgri nekog atoma bez da ti zada maseni broj. Tada načini sljedeće: Pogledaj relativnu atomsku masu tog elementa (ona je srednja vrijednost za sve izotope tog elementa), zaokruži na najbliži cijeli broj (to će ti onda biti maseni broj) i od tog broja oduzmi broj protona. Ovi zaokruživanjem najvjerojatnije ćeš dobiti maseni broj atoma tog elementa kakvih je najviše među svim atomima koji taj element čine. Kažem najvjerojatnije jer za većinu elemenata, jednog izotopa ima dosta više nego ostalih, tako da taj izotop najviše doprinosi relativnoj atomskoj masi. No to ne mora uvijek vrijediti. Ovim 'postupkom' odredit ćeš broj neutrona u atomima tog elementa kojih je najviše.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr