Kako objasniti da se zlato ne otapa u razrijeđenoj nitratnoj kiselini? U odgovoru, koji je meni poznat, stoji: E=-0,54V. Kako se doąlo do tog rezultata? Mnogo hvala na odgovoru.

Ime i prezime:

 


U Stehiometriji (autor Sikirica), možeš pronaći tzv. Nernst-ovu jednadžbu koja objašnjava elektrodne, odn. oskido-redukcijske potencijale. Da bi neka reakcija oksidacije tekla, oksidans mora imati veći oksidacijski potencijal od tvari koju oksidira. Isto pravilo vrijedi i za redukciju jer je to zapravo obrnuti proces. Primjer: može li otopina željezovog(III) klorida otapati bakrenu pločicu? Odgovor: može!
U navedenoj Stehiometriji možeš pronaći standardne elektrodne potencijale za sustave: (Fe3+/Fe2+) i (Cu2+/Cu). Kad obje reakcije teku u smjeru Fe3+ + e --> Fe2+ i Cu2+ + 2e --> Cu oba su sustava oksidansi. Njihova oksidacijska moć ovisi o odnosu koncetracija (Fe3+/Fe2+) tj. (Cu2+/Cu) tako da; imaš li otopinu iona Fe3+ u kojoj je mala koncentracija Fe2+ i Cu2+, u kojoj je uronjen komad bakra doći će do njegovog otapanja jer će oksidacijska moć
sustava (Fe3+/Fe2+) biti veća od sustava (Cu2+/Cu) .
Moguć je i obrnuti slučaj ako bi imao otopinu samo Fe2+ i otopinu samo Cu 2+ tad bi došlo do djelomične oksidacije Fe 2+ u Fe3+.
Bilo kako bilo sve je ovo moguće izračunati iz standardnih elektrodnih potencijala i Nernst-ove jednadžbe. Sve to možeš naći u stehiometriji.
Što se tiče same dušične kiseline , za nju vrijedi isto pravilo pa će njezina oksidacijska moć također ovisiti o njenoj koncentraciji.
Možda ti ovo sve skupa izgleda vrlo komplicirano ali za svega par sati
ćeš sve savladati. Teško mi je pisati jednadžbe jer mi to ova stranica ne dopušta.

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-ąkola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_ąkola_________kemija