Pozdrav, Voljela bih znati na što se raspada fenilni kation u ovoj reakciji: -Elektrofilna supstitucija hidroksilnih radikala na dvostruku vezu benzen plus hidroksi radikal, nastaje fenil kation koji se "raspada" na... ?

Ime i prezime: Lucia Župan luciazupan@gmail.com

Koliko sam shvatio iz dostupne literature, adicijom hidroksilnog radikala na benzen dobit ćemo ne fenilni kation, nego cikloheksa-2,4-dien-1-ol-6-ilni radikal čije će daljnje reakcije ovisiti o tomu čega još ima u reakcijskoj smjesi. Prisustvo drugih radikala vjerojatno će voditi do supstrakcije vodika i nastajanja fenola.
K tomu, ne bih rekao da se fenilni kationi raspadaju, već da su to jaki elektrofili koji će vrlo brzo naći neki nukleofil da se s njime povežu. Nukleofil, opet, ovisi o tomu čega još ima u reakcijskoj smjesi. Ako je prisutna npr. voda, nastat će fenol, uz otpuštanje hidrona.
Uglavnom, bilo bi dobro postaviti malo detaljnije pitanje. Ovako ne mogu reći da znam na što uopće odgovaram.