Da li možete pomoći oko ovog zadatka? Kako god ga krenem riješavati, nikako ne mogu doći do točnog rezultata. Nisam sigurna što radim krivo. U posudi 30 litara nalazi se mješavina jednakih volumenskih udjela kisika i dušika pri pretlaku 1,5 bar i kod temperature 20°C. Koliko kilomola (kmol), odnosno m3/kmol je dušika u posudi? U okolini sustava vladaju normni termodinamički uvjeti.

Ime i prezime: Isabela Prpić is.prpic@gmail.com

Ako imaš problemâ s krajnjim rezultatom, bilo bi dobro da pošalješ vlastito rješenje te rješenje koje je predloženo kao ispravno. Na taj način ponekad se može identificirati greška, gdje god bila, i to bez ulaženja u sve detalje zadatka.

Istini za volju, ovaj zadatak i nema puno detaljâ. Prvo što treba je primijetiti da jednaki volumni udjeli kisika i dušika znače da su količine tih dvaju plinova jednake. To znači da će pola ukupnog tlaka otpadati na kisik, a pola na dušik tj. da će parcijalni tlak kisika iznositi 0,75 bar. Alternativno možeš reći i da efektivno imaš 15 litara kisika i 15 litara dušika tj. da je parcijalni volumen kisika 15 litara. Rezultat će na kraju biti isti.

Drugo što treba je primijeniti jednadžbu stanja idealnog plina:

p·V = n·R·T

Iz nje slijedi formula za računanje množine:

n = p·V/(R·T)

Prije nego što ubaciš zadane vrijednosti u formulu, litre ćeš morati preračunati u kubične metre, bare u paskale, a Celsiusove stupnjeve u kelvine. Na kraju bi trebalo ispasti da u posudi ima 0,92 mol kisika i isto toliko dušika.