Za izlučivanje joda iz 100 mL vodene otopine kalijeva jodida utroseno je 10 mL klora pri normalnim uvjetima. Izracunajte: masu joda dobivenog reakcijom Mnozinsku koncentraciju kalijeva jodida u otopini prije reakcije

Ime i prezime: Roko Kovačec roko.kovacec3@gmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije napišeš jednadžbu kemijske reakcije do koje dolazi uvođenjem klora u vodenu otopinu kalijeva jodida. Ako si je ispravno napisao, iz nje će slijediti da će svaka molekula klora reagirati s dva jodidna aniona i dati jednu molekulu joda i dva kloridna aniona.

Zatim ćeš iz opće plinske jednadžbe izračunati množinu klora:

n(Cl2) = p V / R T.

Volumen ti je zadan u zadatku, vrijednost opće plinske konstante ti je, nadam se, poznata (ako nije, zaviri u udžbenik kemije ili na Wikipediju), a što se tiče tlaka i temperature koju treba uvrstiti, vidi ovdje.

Množina izlučenog joda jednaka je množini utrošenog klora, a masu joda izračunat ćeš tako da množinu joda pomnožiš s molarnom masom joda.

Množina jodidnih iona, odnosno kalijeva jodida, dvostruko je veća od množine izlučenog joda:

n(KI) = n(I) = 2 n(I2).

Množinsku koncentraciju kalijeva jodida izračunat ćeš tako da množinu kalijeva jodida podijeliš s volumenom otopine:

c(KI) = n(KI) = / Votop.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr